Księża saletyni posługujący w sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Dębowcu przygotowują się do obchodów 100-lecia przybycia do "polskiego La Salette", gdzie w najbliższy czwartek 17 września rozpoczną się czterodniowe uroczystości odpustowe.
Podczas dwóch pierwszych dni, uczestnicy będą się modlić w intencji chorych i kapłanów, trzeci dzień poświęcony będzie tematyce pojednania, a niedziela będzie dniem dziękczynienia.
- Uroczystym odpustem rozpoczynamy roczne przygotowanie do naszego zakonnego jubileuszu - mówi ks. Roman Grądalski, kustosz dębowieckiego sanktuarium. „To wielkie wydarzenie zarówno dla naszej wspólnoty, dla mieszkańców Dębowca, jak i rzeszy pielgrzymów, którzy tak licznie tu przybywają. Chcemy się dobrze przygotować do tego wydarzenia – dodaje ks. Grądalski.
Uroczystości odpustowe potrwają w Dębowcu do niedzieli. Przewodniczyć im będą biskupi: Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej i biskup tarnowski Wiktor Skworc.
Zgromadzenie Misjonarzy Matki Bożej z La Salette powstało w 1852 r. Założył je francuski biskup Philibert de Bruillard z Grenoble. Obecnie jest na świecie prawie 1000 saletynów. Pracują w 25 krajach. Tworzą 8 prowincji i 3 regiony. Ostatnio powrócili po 40 latach do Birmy, a rozpoczynają posługę w Australii. W Polsce saletyni są obecni od 1852 r.
Saletyni posługują w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej od prawie 100 lat. Rocznie do Dębowca przybywa 700 zorganizowanych grup pielgrzymkowych, nie licząc uczestników uroczystości odpustowych oraz pielgrzymów indywidualnych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.