„Kościół Kuwejtu jest młody i dynamiczny, ale bez przyszłości, ponieważ tworzą go pracujący tam czasowo obcokrajowcy, którym zabrania się zapuszczać korzenie – powiedział agencji Zenit wikariusz apostolski w tym kraju
– Chrześcijanin nie otrzyma nigdy pozwolenia na zakup domu, a tym bardziej nie będzie mógł sprowadzić swojej rodziny” – dodał bp Camillo Ballin MCCJ.
Kuwejt jest niewielkim terytorialnie, ale zamożnym krajem. Zamieszkuje go milion rdzennej ludności oraz drugi milion imigrantów zarobkowych. Około 400 tys. obcokrajowców to wyznawcy Chrystusa. Najliczniejsza grupa katolików przybyła z Filipin. Są również wierni z Indii, Sri Lanki, Bangladeszu i Pakistanu oraz 6 tys. katolików arabskich.
Kościół dysponuje w tym arabskim kraju jedynie trzema świątyniami. Z każdej korzysta ponad 100 tys. wiernych. Od lat nie udaje się otrzymać pozwolenia kuwejckich władz na zakup terenu pod budowę nowej świątyni. W tym samym czasie muzułmanie we Włoszech zbudowali już 660 meczetów – przypomniał bp Ballin. Kolejnym ograniczeniem jest zakaz celebracji liturgicznych poza budynkiem kościoła.
Liturgia dla imigrantów sprawowana jest w 9 językach i 5 rytach. Dużym wsparciem jest pomoc misjonarzy z Indii, Egiptu, Sri Lanki i Filipin. W trzech parafiach pracuje 16 duchownych. Do kościoła uczęszczają też katolickie rodziny kuwejckie. Nie zdarzają się wypadki przejścia z islamu na chrześcijaństwo. Wikariusz apostolski widzi dwie przyczyny tego zjawiska. Sytuację wiernych kontrolują szpiedzy rządowi, a ponad to przejście na katolicyzm wiązało się zwykle z chęcią wyjazdu za granicę.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.