Benedykt XVI odwiedził 16 września nową siedzibę watykańskiego obserwatorium astronomicznego. Specola Vaticana jest jedną z najstarszych instytucji naukowych tego typu na świecie, sięgającą korzeniami XVI w.
Za jej początek uznaje się ustanowienie przez Grzegorza XIII specjalnego komitetu mającego opracować reformę kalendarza. Mimo swego dostojnego wieku, kierowane przez jezuitów obserwatorium wciąż prowadzi badania naukowe. Astronomiczne placówki Specola Vaticana znajdują się obecnie w Tucson w Arizonie i w papieskich ogrodach w Castelgandolfo. Wcześniej obserwatorium mieściło się w jednej z wież pałacu apostolskiego. O znaczenie papieskich odwiedzin Radio Watykańskie zapytało dyrektora obserwatorium.
ks. José Gabriel Funes SJ: Cieszymy się bardzo z wizyty Ojca Świętego, który przybywa, by poświęcić nowe pomieszczenia obserwatorium astronomicznego. W ten sposób rozpoczynamy nowy rozdział w historii Specola Vaticana. Najpierw obserwatorium znajdowało się w Watykanie, następnie przeniesione zostało do Pałacu Apostolskiego w Castelgandolfo, a ostatecznie do nowych pomieszczeń. Stoimy wciąż przed nowymi wyzwaniami. Cieszymy się jednak, że możemy służyć Kościołowi i Ojcu Świętemu w tej bardzo szczególnej misji, która wymaga doskonałego przygotowania naukowego i poświęcenia pracujących tu ludzi.
- Gdzie mieści się nowa siedziba watykańskiego obserwatorium astronomicznego?
ks. José Gabriel Funes SJ: Jesteśmy w odległości 2 km od naszej wcześniejszej siedziby. Praktycznie obserwatorium leży teraz na granicy Wilii Papieskich. To może w symboliczny sposób oddać znaczenie watykańskiego obserwatorium astronomicznego. Chcemy być na pograniczu Kościoła w dialogu ze światem współczesnym: z nauką i ze światem kultury. Z jednej strony jesteśmy bardzo bliscy Ojcu Świętemu i Stolicy Apostolskiej – Specola Vaticana to obserwatorium wyznaniowe. Z drugiej jednak strony prowadzimy dialog i współpracujemy z naukowcami wyznającymi inne religie i należącymi do innych kultur. Współpracujemy także z tymi, którzy nie wierzą w Boga. To bardzo ważna charakterystyka naszej działalności.
- Czy stawiacie czoło nowym wyzwaniom?
ks. José Gabriel Funes SJ: Wciąż rozwijamy naszą działalność. Organizujemy różne kongresy, spotkania naukowe. Współpracujemy też z nowym pokoleniem jezuickich naukowców. Z wizytą przychodzą uczniowie różnych szkół. Rzeczą bardzo ważną jest dla nas historia astronomii. W naszej siedzibie w Castelgandolfo mamy bogatą kolekcję różnych narzędzi astronomicznych, a także meteorytów. W październiku zaprezentujemy w Muzeach Watykańskich specjalną wystawę prezentującą instrumenty naukowe od czasów Galileusza po dzień dzisiejszy.
Obserwatorium astronomiczne założył w Watykanie w 1891 r. Leon XIII i działało tam ono przez ponad 40 lat. W 1935 r. ze względu na coraz większe oświetlenie Rzymu, utrudniające obserwacje, przeniesiono je do Castelgandolfo. W latach 80. minionego wieku zbyt jasne niebo zaczęło stwarzać trudności również tam, dlatego powstał nowy ośrodek z teleskopem w USA, gdzie pracuje obecnie część badaczy z watykańskiego obserwatorium. Mount Graham ma wysokość 3178 m n.p.m. i leży z dala od silnie oświetlonych miejscowości.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.