Reklama

Ewangelizacja cyfrowego kontynentu

Trzeba, żeby misja na polu Internetu została przez Kościół w Polsce potraktowana równie poważnie jak misja „ad gentes” - stwierdzili uczestnicy dyskusji pt. „Ewangelizacja cyfrowego kontynentu”, jaka odbyła się 16 września w siedzibie Episkopatu z okazji polskich obchodów Niedzieli Środków Społecznego Przekazu.

Reklama

Uczestnicy dyskusji wskazali na najważniejsze potrzeby „katolickiego Internetu". Według ks. Józefa Klocha, rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, wciąż potrzebna jest konsolidacja sił, a według ks. Krzysztofa Ołdakowskiego SJ z SIGNIS-Polska – potrzeba dobrych pomysłów. Natomiast według dr. Marka Robaka z UKSW potrzeba zmiany nawyków i zaangażowania oraz poważnego dyskursu i analizy danych. Zdaniem Bogdana Sadowskiego z Centrum Myśli Jana Pawła II – katolickiemu Internetowi potrzeba odwagi, a według redaktora naczelnego KAI Marcina Przeciszewskiego potrzeba świadomości, że katolicy nie tworzą własnego getta, ale mogą uczestniczyć w głównym nurcie debaty społecznej.

W ocenie rzecznika Episkopatu, Kościół w Polsce zupełnie dobrze radzi sobie ze stosowaniem komputerów i Internetu w codziennej pracy. Jego zdaniem, Internet - najlepiej spośród innych mediów – przyjął się w Kościele. Poinformował, że z badań przeprowadzonych przez Gemius S.A strony religijne stanowią 10 proc. wszystkich stron www w polskim Internecie. W czołówce portali religijnych o oglądalności powyżej 1 mln rocznie są: Opoka (36 proc.), Wiara.pl (10 proc.) , Mateusz (9 proc.), (Tygodnik Powszechny 9 proc.) oraz ekai.pl (6 proc.), Adonai (6 proc.). Spośród użytkowników religijnego internetu – 54 proc. stanowią kobiety, a 46 proc. mężczyźni – poinformował ks. Kloch.

Ks. Ołdakowski SJ zwrócił uwagę, że Internet jest nie tylko źródłem informacji o wierze, ale także miejscem rozwoju nowych form religijności. Dużym powodzeniem cieszą się np. rekolekcje internetowe, w czasie których dochodzi do realnej wymiany zdań, a czasem polemiki z rekolekcjonistą. Zainteresowaniem internautów cieszy się również internetowy brewiarz (ma 4 mln odsłon miesięcznie). – Choć nie jest dopuszczalna spowiedź przez Internet, to można się modlić patrząc w ekran – mówi ks. Ołdakowski SJ.

Z kolei dr Marek Robak z UKSW zwracając uwagę na to, że współczesny Internet stał się swoistym środowiskiem komunikacyjnym, wskazał co przeszkadza Kościołowi w cyfrowej komunikacji. Według niego, przeszkodą bywa mentalność oraz fragmentaryczna wiedza nt. społecznych skutków Internetu, brakuje też osób, które – jak się wyraził – na sto procent angażowałyby się w działalność w Internecie oraz brakuje wypracowanej struktury finansowania inicjatyw internetowych. - Katolicki internet ciągle jest rozwijany głównie przez pasjonatów, którzy mają ograniczone zaplecze – podkreślił. Jego zdaniem, wciąż niedoceniane są i tak nieliczne badania naukowe na temat sposobów obecności Kościoła w internecie i efektów tej obecności

Według dyrektora programowego Centrum Myśli Jana Pawła II Bogdana Sadowskiego zbyt słabo jest realizowana obecna w papieskich dokumentach zachęta do fachowości. Należałoby też zadbać o pełniejsze rozpowszechnienie nowych technologii cyfrowych, ale też o rzetelność.

W ocenie Marcina Przeciszewskiego, redaktora naczelnego KAI, „zdecydowana większość portali katolickich przypomina ogromne magazyny różnorodnych treści religijnych, ale abstrahujących od toczącej się w Polsce debaty. Znaleźć tam można artykuły z drukowanej prasy katolickiej, depesze KAI lub Radia Watykańskiego oraz dokumenty, brakuje natomiast opracowań czy prezentacji, przygotowanych specjalnie na potrzeby Internetu.

Jego zdaniem, katolicki Internet zaledwie w niemal śladowy sposób uczestniczy w publicznej debacie, która zadecyduje o ideowej przyszłości Polski. Sprawą priorytetową dla procesu ewangelizacji jest udział Kościoła w tej debacie. – Nie można ograniczyć się do statycznego przekazu prawd wiary i zasad moralnych. Podkreślił, że Kościół powinien wsłuchiwać się w nowe medialne wydarzenia i dbać o to, by uczestniczyć w debacie publicznej oraz ponosić jej jakości.

Przeciszewski przywołał też niedawne wystąpienie rzecznika Watykanu nt. sposobu komunikacji Kościoła, w którym o. Federico Lombardi za pierwsze zadanie osób zajmujących się komunikacją medialną w Kościele uznał „monitorowanie sytuacji medialnej, aby sugerować danemu biskupowi bądź instytucji zabieranie głosu w odpowiedniej chwili”.

„Nowe technologie, nowe relacje. Krzewić kulturę poszanowania, dialogu i przyjaźni” – to tytuł najnowszego orędzia Benedykta XVI na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W Polsce będzie on obchodzony w niedzielę 20 września.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
7°C Wtorek
dzień
9°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
9°C Środa
rano
wiecej »

Reklama