Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz wziął udział w piątek w Moskwie w Forum Regionów Polski i Rosji. Spotkał się także z przewodniczącym wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Rady Federacji, Siergiejem Mironowem. "Nie bójmy się współpracy" - powiedział Borusewicz nawiązując do potrzeby szerszego niż dotąd współdziałania władz regionalnych obu państw.
W obradach Forum Regionów uczestniczyli również ministrowie rozwoju regionalnego Polski i Rosji Elżbieta Bieńkowska i Wiktor Basargin, a także polski wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Piotr Stachańczyk oraz marszałkowie polskich województw i reprezentanci rosyjskich regionów.
Marszałek Senatu ocenił w swym wystąpieniu, że kontakty między rządami Polski i Rosji powinny być uzupełnione ożywionymi kontaktami na szczeblu regionalnym. "Dobrze, żeby było ich jak najwięcej. Forum jest krokiem na drodze do trwałych fundamentów zaufania między narodami" - ocenił.
Borusewicz jako przykład udanej współpracy między samorządami obu krajów podał relacje, jakie utrzymuje z polskimi województwami obwód kaliningradzki.
Biorący udział w Forum przedstawiciele regionów z Polski i Rosji debatowali w ramach trzech tematycznych "okrągłych stołów". Pierwszy z nich dotyczył współpracy w dziedzinie edukacji, nauki, kultury i sportu, kolejne były poświęcone możliwościom ekonomicznego rozwoju partnerstwa regionów oraz współpracy przy realizacji międzyregionalnych projektów realizowanych pod patronatem Unii Europejskiej.
Przed rozpoczęciem obrad Forum Regionów Polski i Rosji marszałek Borusewicz złożył na Cmentarzu Dońskim w Moskwie wieniec na symbolicznych grobach ostatniego dowódcy Armii Krajowej, generała Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" i zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj, Stanisława Jasiukowicza "Opolskiego", skazanych w Moskwie w procesie "szesnastu" w 1945 roku.
Na Cmentarzu Dońskim pochowanych jest 8-10 tys. ofiar stalinowskiego terroru.
Forum Regionów Polski i Rosji odbyło się po raz pierwszy. Jego pomysłodawcami są Borusewicz i Mironow. Inicjatywie patronują Senat RP i rosyjska Rada Federacji. W piątek Borusewicz zapowiedział, że kolejne spotkanie Forum może się odbyć w Polsce.
Dotychczas 11 spośród 16 polskich województw zawarło dwustronne porozumienia o współpracy w różnych dziedzinach z 21 regionami i ponad 50 miastami rosyjskimi.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.