Reklama

Prawda i rzetelność miarą autentyzmu

„Najbardziej wiarygodny miernik autentyzmu waszego zawodu, to miara prawdy i rzetelności w służbie wartościom, które nie deprecjonują dobra, nie czynią duchowej krzywdy, tym, którym służycie.”

Reklama

Napisał w specjalnym przesłaniu do dziennikarzy i pracowników mediów przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu abp Sławoj Leszek Głódź. W niedzielę, 20 września Kościół w Polsce będzie obchodził 43. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Abp Głódź zauważa, że w przeszłości relacje między światem mediów a powinnością trwania przy prawdzie przechodziły różne koleje oraz że trudne dylematy moralne mają miejsce i dziś. „Nie ma już systemowego zniewolenia mediów. Przyszły inne zagrożenia i presje, pochodne kontekstu cywilizacyjnego, kulturowego i społecznego naszych czasów: relatywizowanie prawdy, manipulowanie nią, obojętność wobec problemów etycznych, wypłukiwanie wartości religijnych z przestrzeni życia i kultury, podporządkowywanie mediów komercji, antywartościom, etycznej i estetycznej bylejakości” – wylicza przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu. Zachęca też dziennikarzy do lektury encykliki Benedykta XVI „Caritas i veritate”, aby ugruntowali w sobie pewność, że „autentyczne dziennikarstwo jest przede wszystkim służbą prawdzie”.

W swoim przesłaniu, abp Głódź podsumowuje minione 20 lat, w tym także obecności redakcji katolickich w publicznych radiu i telewizji. W ocenie przewodniczącego Rady KEP to „nowy czas, kiedy w polskich mediach, w sposób profesjonalny, programowo atrakcyjny, profesjonalny, można było zacząć mówić o Bogu, o Kościele, o chrześcijaństwie. Rozpocząć dzieło ewangelizacji przez media”. Hierarcha podziękował dziennikarzom i pracownikom mediów „za dar ich talentów, pasji, rzetelnej pracy ofiarowany katolickim mediom, w dużej mierze zakładanym od podstaw”.

"Dla wielu z was praca w mediach, to wasze życiowe powołanie. Przykładajcie do niego miarę sumienia, aby ten głosowarzyszył waszej posłudze w służbie prawdy, w służbie wartości, w służbie międzyludzkiej komunikacji i w służbie miłości, której prawda nadaje sens i wartość" – zaapelował hierarcha.

Abp Głódź odnosi się także do napiętej sytuacji w mediach publicznych. „Kontrowersje budzi m.in. system finansowania, ustrojowe usytuowanie, formuła programowa, sposób zarządzania... Potrzebne są rozwiązania dobre, klarowne, wyzbyte politycznych podtekstów, pośród nich wyjście ze znanego wszystkim impasu personalnego” – pisze hierarcha przypominając o roli i odpowiedzialności mediów publicznych w przekazywaniu wartości kulturalnych, etycznych, estetycznych, historycznych, obywatelskich – służących wspólnocie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
8°C Środa
noc
9°C Środa
rano
wiecej »

Reklama