Zdaniem szefa Banku Światowego (BŚ) Roberta Zoellicka, uczestnicy szczytu G20 (dwudziestu rozwiniętych i tzw. wschodzących gospodarek świata), mający zebrać się w tym tygodniu w Pittsburghu w amerykańskim stanie Pensylwania, winni skoncentrować się na opracowaniu ambitnego programu "odpowiedzialnej globalizacji".
Wywiad z prezesem Banku Światowego publikuje poniedziałkowy "Financial Times".
Według Zoellicka, "odpowiedzialna globalizacja" w praktyce oznaczać będzie zarówno zapewnienie zrównoważonego globalnego tempa rozwoju, ustabilizowanie systemu finansowego, działania na rzecz walki z globalnym ociepleniem oraz współpracę w zakresie pomocy dla najbiedniejszych państw świata.
Uczestnicy spotkania w Pittsburghu w najbliższy czwartek i piątek powinni skoncentrować się na globalnych wyzwaniach a nie wąskim problemie kryzysu finansowego - uważa szef BŚ. Zapytany o obecne perspektywy światowej gospodarki, Zoellick zaznaczył, że druga połowa 2009 roku okazała się lepsza niż przewidywano, jednak w roku przyszłym może dojść do ponownego pogorszenia sytuacji.
"O wiele bardziej niż rok obecny niepokoi mnie 2010 rok. Nie zapowiadam dwucyfrowego spadku, faktem jest jednak, że nie wyszliśmy jeszcze na prostą" - powiedział Zoellick, wskazując na niepewne perspektywy wzrostu popytu na rynkach.
Szef BŚ dodał, iż światowa gospodarka ucierpiała z powodu wynikających z zaszłości pewnych chwiejności np. w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, obecnie natomiast nowe zagrożenia rysują się w państwach Azji Wschodniej.
Zoellick - pisze "Financial Times" - ostrzegł również przed narastaniem tendencji protekcjonistycznych w światowej gospodarce, apelując o zdecydowane działania G20 w tej kwestii. Notujemy już wyraźny wzrost temperatury napięć handlowych - zaznaczył szef Banku Światowego.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.