Reklama

Zło eutanazji uderza w bliskich chorego

O eutanazji, która uderza nie tylko w chorego, ale też w jego bliskich i opiekunów - mówił 21 września w Siedlcach bp Zbigniew Kiernikowski. Msza św. pod przewodnictwem siedleckiego ordynariusza rozpoczęła dziś siedleckie obchody Światowego Dnia Choroby Alzheimera.

Reklama

W homilii bp Kiernikowski podkreślił, że posługa drugiemu człowiekowi, zwłaszcza choremu i zagubionemu jest okazją do wychodzenia, jak to określił, „z naszej komory celnej”, by żyć nowym życiem w Chrystusie.

Patron dnia dzisiejszego, św. Mateusz miał swoje ustabilizowane życie, ale był zamknięty w komorze celnej. „Największym dramatem dla człowieka jest pozostawanie w zamknięciu i życie tylko dla siebie. Drogą wyjścia z takiego zamknięcia jest przyjęcie Chrystusowego wezwania «pójdź za Mną». Wtedy człowiek otrzymuje największą obietnicę: będzie zdolny tracić życie i jednocześnie żyć w pełni, wchodząc w relację z Tym, który jest wieczny” - mówił bp Kiernikowski w siedleckiej katedrze.

Po Mszy św. w miejskim Centrum Kultury i Sztuki, rozpoczęły się obchody 15-lecia działalności Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

W swym przemówieniu, odwołując się do listu Jana Pawła II skierowanego do ludzi w podeszłym wieku, bp Kiernikowski podkreślił niezastąpioną rolę ludzi posługujących chorym na Alzheimera. „Czasami ta pomoc wydaje się nieefektywna, bo nie przynosi konkretnej zmiany w życiu chorego. Jednak ta «strata czasu i sił» w służbie chorym przemienia nasze serce. Stajemy się podobni do Boga, który wchodzi w przymierze z grzesznym i niedoskonałym człowiekiem nie oczekując nic w zamian” – zaznaczył bp siedlecki.

„Pomoc okazywana ludziom chorym powróci do nas doświadczeniem spotkania Boga w człowieku, zwłaszcza w człowieku słabym, biednym i bezradnym, zdanym na pomoc bliźnich” - przekonywał hierarcha. „Dlatego zło eutanazji nie tylko jest wymierzone przeciwko choremu, ale zabija też jego bliskich i opiekunów, ponieważ Bóg, który mieszka w tym chorym, do nas nie przyjdzie i pozostanie odrzucony” - dodał bp Kiernikowski.

Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera powstało w 1994 r. z inicjatywy dr Krystyny Jałyńskiej Kwiatkowskiej i opiekunów osób z chorobą Alzheimera. Jest trzecim, co do daty powstania, stowarzyszeniem alzheimerowskim w Polsce. Jego celem jest niesienie pomocy osobom z chorobą Alzheimera i zaburzeniami pokrewnymi oraz ich rodzinom i opiekunom. Od 1995 r. Stowarzyszenie jest właścicielem Domu Pomocy dla Osób z Choroba Alzheimera w Ptaszkach w gminie Mordy. Dom przyjął pierwszych mieszkańców 1 października 1999 r. W 2005 r. Stowarzyszenie otrzymało posesję z budynkami po byłej szkole w miejscowości Kukawki w gminie Przesmyki, gdzie w najbliższym czasie powstanie drugi dom pomocy dla osób z chorobą Alzheimera.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
5°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama