Burmistrz miasteczka Montegrotto Terme koło Padwy na północy Włoch, należący do skrajnie prawicowej partii, zabronił muzułmańskim kobietom noszenia burek.
Luca Claudio z małego ugrupowania o nazwie Prawica uzasadniając swą obowiązującą od piątku decyzję oświadczył, że nie jest to dyskryminacja czy przejaw ksenofobii, lecz wynik konieczności przestrzegania włoskiego prawa, zgodnie z którym należy odsłaniać twarz dla potrzeb identyfikacji.
Odnosząc się do noszenia burek przez imigrantki, powiedział: "To jest zachowanie, którego nie można zaakceptować w demokracjach zachodnich, w których pierwszym obowiązkiem obywatela jest posiadanie dokumentu tożsamości z najnowszą fotografią".
W zeszłym roku ten sam burmistrz zasłynął z ustawienia na głównym placu miasteczka, liczącego 10 tysięcy mieszkańców, tablicy świetlnej z hasłem: "Włosi! Uważajcie! Imigranci mogą zgwałcić". Pojawiła się tam po fali gwałtów we Włoszech, których sprawcami byli między innymi imigranci.
Zakaz noszenia burek wywołał kolejną dyskusję po fali polemik, do jakiej doszło w związku z niedawnym incydentem w jednej z miejscowości koło Treviso, także na północy kraju, gdzie nie wpuszczono do supermarketu kobiety w muzułmańskiej chuście.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.