Rosyjska armia ogłosiła w środę, że od czwartku przez trzy godziny dziennie będzie zawieszać działania zbrojne wokół Aleppo w północnej Syrii, by umożliwić dostarczenie tam pomocy humanitarnej. ONZ uznała ten krok za niewystarczający.
"W celu zagwarantowania pełnego bezpieczeństwa kolumn pojazdów wjeżdżających do Aleppo, w godzinach 10-13 czasu lokalnego będzie wprowadzone okno humanitarne, na czas którego zawieszone będą wszystkie działania wojskowe, uderzenia z powietrza i strzały artylerii" - ogłosił generał Siergiej Rudskoj na konferencji prasowej.
Dodał, że Rosja, która wspiera syryjskie siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, jest gotowa pomóc wszystkim zainteresowanym organizacjom w bezpiecznym dostarczeniu pomocy humanitarnej dla mieszkańców Aleppo.
Szef operacji humanitarnych ONZ Stephen O'Brien uznał, że taki rozejm trwający trzy godziny dziennie nie będzie wystarczający, by zapewnić pomoc wszystkim potrzebującym.
"Żeby pomóc wszystkim, trzeba dwóch dróg w obie strony i ok. 48 godzin, aby odpowiednia liczba ciężarówek mogła wjechać do miasta" - powiedział O'Brien.
Od poniedziałku ONZ domaga się co najmniej 48-godzinnego rozejmu humanitarnego każdego tygodnia, by dostarczyć cywilom mieszkającym w Aleppo żywność, lekarstwa i produkty pierwszej potrzeby. ONZ alarmuje, że w mieście około dwóch mln ludzi pozbawionych jest prądu i wody, co przy fali upałów grozi w szczególności rozwojem chorób u dzieci. Eksperci uznają sytuację humanitarną panującą w mieście za dramatyczną.
Według ONZ 2 mln ludzi "żyje de facto w strachu przed oblężeniem", przy czym 275 tys. mieszkańców wschodniego Aleppo, opanowanego przez rebeliantów, od 17 lipca jest całkowicie okrążonych przez siły lojalne wobec Asada wspierane przez Rosję.
W ostatnim czasie nasiliły się walki w Aleppo oraz wokół tego miasta między siłami rządowymi i rebeliantami, a także naloty wspomaganych przez rosyjskie lotnictwo syryjskich sił powietrznych na dzielnice miasta kontrolowane przez rebeliantów.
Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka rozpoczęta w zeszłym tygodniu ofensywa rebeliantów częściowo przerwała trwającą od miesiąca blokadę miasta; w południowo-zachodnim Aleppo wciąż trwają intensywne walki i ataki z powietrza.
Aleppo jest drugim co do wielkości miastem w Syrii; do niedawna było głównym ośrodkiem przemysłu i handlu w tym kraju.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.