„Nikt nam nie może zamknąć ust na mówienie prawdy w Chrystusie. Jako chrześcijanie mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek nazywania rzeczy po imieniu.”
Powiedział abp Kazimierz Nycz podczas uroczystości ku czci patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa 27 września na stołecznym Ursynowie.
- Także wtedy kiedy będziemy posądzeni o nienowoczesność musimy wołać, że życie jest święte i należy je szanować od poczęcia do naturalnej śmierci. Musimy wołać, że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety, i żaden inny związek nie może go próbować zastąpić – mówił metropolita warszawski.
Abp Nycz podkreślił też, że Warszawa ma swoją historię i współczesność, z której powinna być dumna. - Warszawa nie potrzebuje udowadniać swej nowoczesności przyjmowaniem pseudowartości przychodzących z wielkich metropolii. Przyjmowaniem różnych parad tylko dlatego, że to jest modne, że były już w Berlinie czy Madrycie - mówił. Jego zdaniem, podobne parady wcale nie muszą odbywać się w Warszawie. Przekonanie to uczestnicy Mszy nagrodzili brawami.
Metropolita warszawski wyraził nadzieję, że podobnie jak XV wiek, w którym żył bł. Władysław z Gielniowa, wydał wielu świętych, również wiek XXI będzie miał ludzi świętych, którzy potrafią połączyć wiarę, wiedzę i kulturę.
Podczas uroczystości ku czci bł. Władysława z Gielniowa małżonkowie obchodzący w tym roku jubileusze zawarcia związku małżeńskiego odnowili swoje przyrzeczenia. Najstarsi obchodzili 60-lecie małżeństwa.
Ponadto marszałek województwa mazowieckiego wręczył pamiątkowe medale „Pro Mazovia” proboszczowi ursynowskiej parafii bł. Władysława z Gielniowa ks. Jackowi Kozubowi oraz kapelanowi w Areszcie Śledczym Warszawa-Służewiec ks. Kazimierzowi Pierzchale. Powiedział, że jest dowód uznania za ich działania znacznie przekraczające obowiązki kapłańskie a zarazem zachęta do dalszej działalności na rzecz Ursynowa, Warszawy i Mazowsza.
Natomiast Towarzystwo im. Bł. Władysława z Gielniowa wraz z radą duszpasterską ursynowskiej parafii przyznało 3 statuetki swego patrona. Otrzymali je: abp Nycz, marszałek województwa mazowieckiego oraz burmistrz Ursynowa.
Po Mszy parafia wspólnie z samorządem lokalnym zorganizowały festyn i koncerty dla mieszkańców Ursynowa, które trwać będą do wieczora. Parafialna Caritas zorganizowała loterię fantową, z której dochód zostanie przeznaczony na pomoc rodzinom potrzebującym pomocy.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.