Reklama

Irlandia: Przed referendum ws. Traktatu Lizbońskiego

Irlandzka opozycja zaangażowała się w kampanię na "tak" przed piątkowym referendum w sprawie Traktatu z Lizbony, wspierając skrajnie niepopularny centroprawicowy rząd Briana Cowena, mimo że porażka drugiego referendum doprowadziłaby do jego upadku - powiedział w rozmowie z PAP irlandzki eurodeputowany z opozycyjnej Partii Pracy, Proinsias De Rossa.

Reklama

Zdaniem De Rossy, negatywne konsekwencje porażki drugiego referendum odczułaby bowiem przede wszystkim pogrążona w kryzysie gospodarczym Irlandia, a kraj straciłby gwarancje zachowania w UE swego komisarza.

"Ci, którzy dziś prowadzą kampanię na +nie+ używają desperackiego argumentu, że jeśli referendum zakończy się przegraną, wówczas oznacza to upadek rządu i to sam w sobie jest dobry powód, by głosować na +nie+. To nonsens. Wynik negatywny zakwestionuje pozycję Irlandii w UE i jej przyszłą rolę oraz utrudni dziesięciokrotnie pracę nowego rządu, który byłby wybrany w takich okolicznościach" - powiedział PAP De Rossa.

Eurodeputowany wyraził żal, że rząd nie podał się do dymisji po pierwszej porażce referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego w ubiegłym roku. Nowy rząd byłby bowiem "bardziej wiarygodny" w kampanii na "tak" niż obecny, który ma najniższe w historii niepodległej Irlandii, zaledwie 14-procentowe, poparcie.

Do dymisji nie doszło i teraz zarówno rząd jak i opozycja prowadzą kampanię na "tak", tłumacząc, że piątkowe referendum nie jest okazją do oceny rządu, ale dotyczy przyszłości UE. W kampanię popierającą Traktat z Lizbony włączyły się wszystkie partie polityczne, poza nacjonalistyczną Sinn Fein, a także przedstawiciele przemysłu, większość związków zawodowych, organizacji rolnych i społeczeństwa obywatelskiego.

"Dziś Irlandia jest w innej sytuacji gospodarczej niż była 18 miesięcy temu, kiedy głosowaliśmy i kryzys się jeszcze nie ujawnił" - tłumaczy De Rossa. W kampanii na rzecz Traktatu z Lizbony eurodeputowany skupił się na tłumaczeniu wyborcom, że mała czteromilionowa Irlandia, w 90 proc. uzależniona od eksportu do europejskich partnerów, potrzebuje silnego zakotwiczenia w UE.

"Głosowanie na +nie+ spowoduje polityczną zawieruchę w UE! Pozbawimy pozostałych 26 członków korzyści z Traktatu z Lizbony, które były negocjowane przez około 10 lat! Złość weźmie górę i bardzo prawdopodobne, że ta sytuacja doprowadzi do powrotu protekcjonizmu w krajach UE. Tymczasem potrzebujemy więcej solidarności, a nie protekcjonizmu. Zwłaszcza Irlandia, jako mały kraj, potrzebuje Unii opartej na solidarności i otwartej na handel ponad granicami na równych zasadach" - powiedział De Rossa.

Ostatnie dostępne sondaże są dość optymistyczne i wskazują na 55-procentowe poparcie dla Traktatu z Lizbony. Zdaniem De Rossy na tę większą skłonność do poparcia Traktatu przyczynił się nie tylko kryzys, ale też gwarancje jakie Irlandia uzyskała od innych krajów UE po pierwszym referendum.

"Jestem optymistą. Tym razem ludzie są uspokojeni gwarancjami, jakie Irlandia uzyskała od partnerów w UE, a zwłaszcza zobowiązaniem, że będzie utrzymana zasada, iż każdy kraj ma swego komisarza. Ludzie zrozumieli, że właśnie głosując na +nie+, potwierdzą, że Irlandia straci stanowisko w Komisji Europejskiej" - powiedział PAP eurodeputowany. Jego zdaniem, niezdecydowanych przekonały też inne gwarancje, a mianowicie, że traktat nie ograniczy narodowych kompetencji w kwestiach neutralności kraju, polityki podatkowej czy aborcji.

Zdaniem De Rossy, niemożliwa będzie w przypadku odrzucenia Traktatu z Lizbony ani jego renegocjacja, ani trzecie referendum w Irlandii. "Dlatego musimy zdecydowanie głosować na +tak+. Wiemy co się stanie, jeśli zagłosujemy na +tak+. Nie wiemy, co się stanie po głosowaniu na +nie+. Argument, że jakimś dziwnym trafem to doprowadzi do renegocjacji Traktatu z Lizbony, jest politycznym nonsensem. Nawet pięcioletnie dziecko wie, że to niemożliwe. 27 krajom UE zajęło tak wiele lat, by uzgodnić to, co uzgodniliśmy jednomyślnie w traktacie" - tłumaczy.

De Rossa przyznaje, że przeciwnicy Traktatu z Lizbony mają w tym roku "trudniejsze zadanie" niż w ubiegłym. "Ich kampania jest słabsza niż rok temu, mniej spójna, jeśli chodzi o argumentację, bo musieli przyznać, że Irlandia uzyskała prawne gwarancje podważające ich kluczowe argumenty" - powiedział.

Według eurodeputowanego, w obozie zwolenników traktatu są teraz zdecydowanie lepsze nastroje. "Ale musimy do końca utrzymać presję, zwłaszcza, że do kampanii wrócił Declan Ganley i jego partia Libertas", czyli sprawcy porażki pierwszego referendum - powiedział De Rossa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama