We wszystkich polskich parafiach, także na emigracji - zgodnie z postanowieniem episkopatu - odbędzie się w piątek Akt Zawierzenia Matce Bożej. Wierni będą ją prosić m.in. o błogosławieństwo dla Polski.
To kolejny etap obchodów 1050-lecia chrztu Polski - wyjaśnił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, franciszkanin o. Grzegorz Bartosik powiedział w rozmowie z PAP, że Akt Zawierzenia Matce Bożej to wypełnienie objawień fatimskich, które przekazała Maryja dzieciom w Fatimie. "Zobowiązanie do tego, by żyć jak prawdziwy chrześcijanin (...), odrzucić grzech i przebaczać innym. To także zobowiązanie do pogłębiania i obrony naszej wiary" - powiedział.
Przypomniał, że Maryi w opiekę oddawali się papieże - Pius XII w 1942 roku, a Jan Paweł II w 1984 roku. "Przyniosło to błogosławione skutki dla całego świata - po akcie oddania Piusa XII nastąpiła zmiana przebiegu II wojny światowej (...), z kolei w 1984 roku rozpoczął się proces upadku komunizmu" - powiedział o. Bartosik.
Dodał, że w 1946 r. kard. August Hlond, odpowiadając na objawienia fatimskie wraz z Episkopatem Polski oddał Polskę w opiekę Niepokalanemu Sercu Maryi, potem był tzw. Akt Milenijny w 1966 roku. Według rozmówcy PAP, dzięki temu wiara w narodzie polskim - mimo komunizmu przetrwała, a Polska nie była tak prześladowana jak inne kraje komunistyczne; były też powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.
Dodał, że w tym roku z racji 1050. rocznicy chrztu Polski, Episkopat Polski postanowił ponowić ten akt milenijny z prośbą "o zachowanie wiary i błogosławieństwo Boże dla Polski".
O. Bartosik wyjaśnił, że tak jak w 1946 r. akt ten ma trzy etapy: parafialny, diecezjalny i ogólnopolski na Jasnej Górze, który odbył się 3 maja. Etapy diecezjalne odbywały się w diecezjach z racji jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Natomiast 26 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej akt ten ma być powtórzony w każdej parafii.
"Chodzi o to, by zawierzyć Maryi polskie parafie, rodziny i każdego z nas osobiście, by Maryja pomagała nam być dobrymi uczniami Chrystusa i wytrwać w obietnicach chrzcielnych, ale także, żeby broniła naszej ojczyzny, naszej wiary i naszej niepodległości" - podkreślił o. Bartosik.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.