Papież Benedykt XVI udzielił "z serca" apostolskiego błogosławieństwa Zgromadzeniu Córek św. Franciszka Serafickiego, które świętowało w sobotę w kościele św. Józefa w Sandomierzu (Świętokrzyskie) 50. rocznicę zatwierdzenia na prawie diecezjalnym oraz 10. rocznicę na prawie papieskim.
"Ojciec Święty powierza matkę generalną i całe Zgromadzenie Córek św. Franciszka Serafickiego wstawiennictwu Maryi Matki Nadziei i włącza się duchowo w dziękczynne +Te Deum+ z okazji jubileuszu" - napisał z Watykanu do sandomierskich zakonnic substytut Sekretariatu Stanu abp Fernando Filoni.
Podczas dziękczynnej mszy św. koncelebrowanej z okazji podwójnego jubileuszu, metropolita lubelski abp Józef Życiński wskazał w homilii na niezwykłość cnót św. Franciszka, "który potrafił - na przekór pesymistom swojej epoki - dostrzegać i podziwiać obecność Boga w świecie oraz głosić przesłanie pokoju i dobroci".
Metropolita podziękował siostrom za wierność duchowi ich patrona, utrudzenie oraz świadectwo wierności Chrystusowi.
Zgromadzenie posługuje pod hasłem "Ku Bogu w bliźnim". Siostry katechizują dzieci i młodzież, pełnią funkcje organistek, kancelistek, zakrystianek, pracują na plebaniach, prowadzą domy rekolekcyjne oraz pomagają ludziom chorym i starszym.
50-lecie zgromadzenia wpisuje się w osiem wieków zakonu franciszkańskiego. "Reguła franciszkańska zmieniła świat (...) siłą miłości, pokory, harmonią z Bogiem, człowiekiem i ze światem" - podkreślił ordynariusz sandomierski bp. Krzysztof Nitkiewicz.
Zgromadzenie Córek św. Franciszka Serafickiego zatwierdził na prawie diecezjalnym, biskup sandomierski Jan Kanty Lorek, dekretem z 3 października 1959 roku. Konstytucja zakonu nawiązuje do założonego w Sandomierzu w 1928 r. przez ks. Antoniego Rewerę Towarzystwa Domu Ludowego pw. św. Franciszka Serafickiego.
Ks. Antoni Rewera (1869-1942) zmarł w Dachau. 13 czerwca 1999 roku został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie, w gronie 108. męczenników II wojny światowej. 8 grudnia tamtego roku Zgromadzenie Córek św. Franciszka Serafickiego otrzymało aprobatę Stolicy Apostolskiej.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.