Od 1 września zostały wstrzymane walki w strefie konfliktu z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy - oświadczył w czwartek ukraiński minister obrony Stepan Połtorak. O przerwanie ognia apelował wcześniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
"Dziś rano byłem przyjemnie zaskoczony stanem na godzinę 9 (godz. 8 w Polsce), bo poczynając od północy nie było ani jednego ostrzału. Mam nadzieję, że taka sytuacja utrzyma się dłużej" - powiedział dziennikarzom.
Połtorak zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach sytuacja na froncie była bardzo trudna i często dochodziło do prowokacji - pisze agencja Interfax-Ukraina. "Wczoraj odnotowaliśmy, że terrorystyczne ugrupowanie z rejonu lotniska (w Doniecku) ostrzeliwało zamieszkane dzielnice Doniecka, o co oskarżono nas" - podkreślił minister.
Ocenił także, że manewry, prowadzone przez Rosję u granic Ukrainy, są niebezpieczne i - jak się wyraził - "prowokacyjne". "Siły zbrojne Ukrainy reagują na to, przygotowują się i obserwują sytuację. Ukraińska armia jest dziś, w porównaniu z 2014 rokiem, zupełnie inna. Doskonale rozumiemy, przed jakimi wyzwaniami stoimy" - powiedział Połtorak.
W środę prezydent Poroszenko oświadczył, że ukraińska inicjatywa zawieszenia broni od 1 września uzyskała poparcie dwóch państw tzw. formatu normandzkiego - Niemiec i Francji. "26 sierpnia, na moje polecenie moi przedstawiciele w trójstronnej grupie kontaktowej (w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy) wystąpili z inicjatywą wstrzymania ognia od 1 września. Dziś nasi partnerzy z Francji i Niemiec poparli inicjatywę Ukrainy i teraz czekamy wszyscy na odpowiedź jednego człowieka, (prezydenta Rosji Władimira) Putina, który ponosi odpowiedzialność za agresję" - powiedział prezydent Ukrainy.
Jak zaznaczył Poroszenko, pokój w Donbasie zależy wyłącznie od Rosji. Powtórzył też, że powinna ona wycofać z Ukrainy swoich żołnierzy i broń oraz zapewnić misji OBWE swobodny dostęp do wszystkich miejsc na linii starć, a także uwolnić jeńców.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.