Jan Paweł II uczył wolności połączonej z odpowiedzialnością – stwierdził metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz w wywiadzie dla „Przewodnika Katolickiego”, którego udzielił w związku z obchodami IX Dnia Papieskiego.
Hierarcha wskazał, że Ojciec Święty „zawsze mówił o wolności w relacji do odpowiedzialności, do prawa moralnego, do sumienia” oraz „podkreślał ważności więzi z Chrystusem, który jest Odkupicielem człowieka i nie zabiera człowiekowi wolności, ale ją gwarantuje i zabezpiecza”.
„Dopiero w tym kontekście możemy mówić o tym, co Papież zrobił dla odzyskania wolności w Polsce i innych krajach. To było wtórne w stosunku do fundamentu antropologicznego, który budował swoim nauczaniem” – zaznaczył abp Nycz w rozmowie z poznańskim tygodnikiem.
Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że „niewola narodów bierze się z egoizmu mocnych i z próby podporządkowania sobie słabszych, bierze się z nieposzanowania godności człowieka, z nieuwzględniania wartości jako podstawy ładu moralnego”.
„O tym wszystkim mówił Jan Paweł II, przestrzegając, iż demokracja bez fundamentu staje się totalitaryzmem. Zawsze jednak na pierwszym miejscu myślał o konkretnym człowieku i o wolności wewnętrznej” – dodał abp Nycz.
Przypomniał, że „można mieć wolne państwo, wolność słowa, ale nie umieć z tego wszystkiego korzystać”, gdyż „nic nie jest nam dane raz na zawsze” i „dotyczy to także wolności”, którą „trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć”, bo „jest ona bowiem zawsze dana i zadana”.
„Wielu nadal traktuje wolność jako nieszczęsny dar. Największym zniewoleniem jest grzech, w który popadamy. Dlatego chrześcijanin żyjąc w wolności, ciągle patrzy na Chrystusa, który nas ku niej wyzwolił i ciągle chce nas wyzwalać” – podkreślił hierarcha.
Na pytanie, jak być „prawdziwie wolnym”, abp Nycz odparł: „Mimo że Jan Paweł II dźwigał na sobie tak wielkie sprawy, potrafił to czynić w wolności, gdyż był do końca oddany Bogu. Tak może być w życiu każdego z nas, jeśli nie oddamy wolności za wszystkie świecidełka, jakie podsuwa nam świat. Naprawdę autentycznie wolnym można być tylko w Chrystusie”.
IX Dzień Papieski odbędzie się w całej Polsce w najbliższą niedzielę pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież wolności”.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.