Senat Federacyjnej Republiki Brazylii zatwierdził 7 października umowę ze Stolicą Apostolską, którą w Watykanie, 13 listopada 2008 r., podpisali Benedykta XV i prezydent Luis Inácio Lula da Silva, a kilka tygodni temu zatwierdziła niższa izba parlamentu. Dokument ten nie jest nazwany konkordatem, ale umową międzynarodową i składa się z 20 artykułów.
Umowa między Stolicą Apostolską a Brazylią z chwilą skierowania jej do Kongresu w ubiegłym roku stała się przyczyną publicznej polemiki na terenie całego kraju. Niektóre ugrupowania religijne, jak też i niektórzy parlamentarzyści, będący zarazem pastorami wspólnot pentekostalnych, oskarżali rząd federalny o udzielanie przywilejów Kościołowi katolickiemu. Inni przeciwnicy umowy oskarżali rząd również o to, że tym aktem nie potrafił zagwarantować świeckości państwa.
Agencja prasowa Senatu poinformowała, że podczas głosowania plenarnego tylko jeden senator wstrzymał się od głosu. Pozostali senatorowie wyrażali radość i podkreślali, że umowa jest zgodna z konstytucją i nie udziela żadnych przywilejów Kościołowi katolickiemu.
Przewodniczący Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) powiedział, że przyjął z radością informację o zatwierdzeniu umowy przez Senat. Według abp Geraldo Lyrio Rocha jest ono ukoronowaniem wysiłków dyplomatycznych nuncjatury, która w imieniu Stolicy Apostolskiej zabiegała o to u rządu brazylijskiego. Urzeczywistnia się tez pragnienie episkopatu, by uregulować relacje pomiędzy Kościołem a państwem.
Z kolei sekretarz episkopatu, bp Dimas Lara Bartosa, zaznaczył, że „promulgowanie umowy wyraża ze strony Senatu uznanie znaczenia Kościoła katolickiego w historii, jak też w formowaniu kultury narodu brazylijskiego”.
Na mocy promulgacji umowy z Watykanem przez Senat, Kościół katolicki uzyskał status prawny w Brazylii. Dzięki temu inne ugrupowania religijne będą mogły zabiegać o podobne uregulowanie swoich relacji z państwem.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.