Z Katowic i Olsztyna wyruszyły we wtorek pielgrzymki - biegowa i rowerowa - do grobu bł. księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Ich uczestnicy chcą w ten sposób przypominać o bł. ks. Popiełuszce i innych męczennikach stanu wojennego.
Pielgrzymka Biegowa wyruszyła z Katowic, sprzed pomnika przy kopalni "Wujek". Bierze w niej udział ok. 30 biegaczy, którzy mają do pokonania 320 km. Z kolei z Olsztyna, sprzed Pomnika Wolności Ojczyzny wyruszyli rowerzyści, którzy do przejechania mają ponad 250 km. W pielgrzymce rowerowej uczestniczy 37 osób, wśród nich są osoby niepełnosprawne jadące na wózkach.
- Jadę trzeci raz, ale z powodu choroby miałem dwuletnią przerwę. Boję się, czy podołam kondycyjnie, ale to wielkie przeżycie duchowe, podejmę próbę dotarcia do grobu ks. Jerzego - mówił przed startem niepełnosprawny Arkadiusz Monkiewicz z klubu rowerowego z Ornety. W warmińskiej pielgrzymce biorą udział m.in. uczniowie i nauczyciele szkół średnich.
W katowickim biegu biorą udział m.in. maratończycy z Knurowa, górnicy dwóch kopalni - KWK "Wujek" i KWK "Knurów-Szczygłowice”, pracownicy katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, podopieczni Caritas z Knurowa oraz młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. rot. Witolda Pileckiego.
Od 11 lat z Olsztyna i Katowic września wyruszają do Warszawy podobne pielgrzymki, które 14 września, tj. w dniu urodzin ks. Popiełuszki, spotkają się przy jego grobie.
Pomysłodawca biegu, emerytowany górnik Marian Gruszka przypomniał, że inicjatywa biegowa związana jest z jego osobistymi doświadczeniami. - Moim pierwszym miejscem pracy była kopalnia "Wujek". Wydarzenia z 1981 r. dla mnie, młodego człowieka, były wówczas mocnym przeżyciem. Po latach, jak zacząłem biegać, pomyślałem, by co roku właśnie biegiem przypominać tragiczne wydarzenie pacyfikacji "Wujka" i męczeństwo ks. Jerzego, kapelana "Solidarności” – mówi M. Gruszka.
Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki dziękując cyklistom za podjęcie trudu pielgrzymki z Olsztyna do Warszawy podkreślił, że jej celem jest nie tylko przypominanie o bł. ks. Popiełuszko ale także "o wszystkich ofiarach stanu wojennego, w tym tych dziś zapomnianych".
Bieg z Katowic zorganizowały: stowarzyszenie Moja Gmina Nasz Powiat – Knurów, Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK „Wujek” Poległych 16 Grudnia 1981 r., Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz NSZZ „Solidarność”, wyprawę z Warmii organizowała "Akcja Katolicka" oraz "Solidarność".
W środę w Warszawie grupy z Katowic i Olsztyna spotkają się i wspólnie dotrą do grobu bł. ks. Popiełuszki na Żoliborzu. Po powitaniu biegaczy i złożeniu wieńców na grobie Kapłana Męczennika, o godz. 18 będzie sprawowana Msza św. w sanktuarium św. Stanisława Kostki.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.