Reklama

Królowa Afryki

Bazylika Bazylika NMP Królowej Afryki w Algierze jest miejscem licznie odwiedzanym przez pielgrzymów, którzy przed figurą Matki Bożej upraszają potrzebne łaski. Ale to, co w sposób szczególny wyróżnia tę bazylikę, to fakt, że od samego początku była ona nawiedzana także przez rzesze muzułmanów.

Reklama

Królowa Afryki   Pierwsze Siostry Białe Misjonarki i Afryki, zgromadzenie założone przez abp Algieru kard. Karola Lavigerie Sens obecności

Z bazyliką bardzo mocno są związane Siostry Białe, które wiele dokonały  na polu pomocy socjalnej kobietom algierskim czy to na Saharze, czy to w Kabylii, czy w samym Algierze, gdzie po dziś dzień istnieje założony przez nie szpital.
- Dzisiaj pojawia się pytanie o sens naszej obecności w bazylice - mówi o. Lefevre -  Widzę cztery punkty, które by ją uzasadniały. Pierwszy to po prostu obecność, zwyczajna obecność bez oczekiwań, obecność na podobieństwo Chrystusa obecnego dyskretnie w tabernakulum.

Drugi punkt, to spotkanie – spotkanie z ludźmi , którzy mieszkają wokół bazyliki, spotkanie poprzez codzienne życie – na targu, w piekarni, w sklepiku.
Trzeci jest konsekwencją spotkania - to dzielenie się. A co się tyczy dzielenia, to rzeczą szczególną, którą my misjonarze dzielimy z Algierczykami to wspólna historia.

Prawdę powiedziawszy jest nas coraz mniej tych dzielących tę wspólną historię. Kiedyś większość misjonarzy pochodziła z Francji,  w tej chwili mamy misjonarzy z bardzo wielu krajów świata, i to nie tylko Europy, ale i Azji, i Afryki.

I niekiedy ci misjonarze dziwią się, iż przywiązujemy taką wagę do historii. No, ale czyż Jezus nie uwzględniał rzeczywistości historycznej Starego Testamentu? Dlatego też wszyscy, niezależnie od kraju naszego pochodzenia, wszyscy jako Kościół, winniśmy odnosić się do historii tego kraju, którą poniekąd dzielimy. Odnosić się do niej i praktykować przebaczenie, miłosierdzie, solidarność – to może być czwarty punkt, jaki uzasadnia  naszą obecność w bazylice.

Renowacja

Królowa Afryki   Bazylika Matki Bożej Królowej Afryki (rok 2008) Królowa Afryki   Przed kilkunastu laty rozpoczęła się renowacja bazyliki. To ogromna praca mająca na celu nadanie pierwotnego blasku całemu budynkowi. Praca jest wielkim wyzwaniem, gdyż wiele szkód zostało wyrządzonych w przeciągu lat przez trzęsienia ziemi, wiatr, nieczystości morskie.

- Najpierw trzeba było zobaczyć czy taki kompleksowy remont był w ogóle możliwy? Potem, czy nas na taki remont stać? Kiedy pierwszy punkt został pozytywnie rozpatrzony trzeba było przystąpić do realizacji drugiego. I tutaj spotkaliśmy się z bardzo szczodrą odpowiedzią płynącą tak z Algierii, jak i Francji, w tym od osób indywidualnych oraz z Unii Europejskiej, co stanowiło 60% wszystkich wpływów. Chciałbym także nadmienić tutaj pomoc jakiej udzieliły nam w tym przedsięwzięciu  trzy Zgromadzenia: Franciszkanki Misjonarki Maryi, Siostry Białe i Ojcowie Biali.

Renowacja bazyliki objęła zewnętrzną i wewnętrzną część świątyni.

- Pierwszą wewnętrzną częścią świątyni jaka została wyremontowana był  główny fresk, znajdujący się za figurą Maryi. Fresk ten jest skomponowany z dwóch części. Pierwsza część to tzw „niebiańska”, gdzie widzimy Maryję z Jezusem na jej kolanach.  Ten obraz jest ogromnie popularny, jeśli można tak powiedzieć, szczególnie wśród kobiet w stanie błogosławionym.

Druga część fresku to postacie z jednej strony św. Augustyna, a z drugiej św. Cypriana. Obok św. Cypriana widzimy postać ojca Lourdel’a, założyciela Kościoła w Ugandzie i zaraz za nim znajdują się  postacie świętych  Perpetuy i Felicyty - omawia o. Bernard.

 

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama