Bazylika Bazylika NMP Królowej Afryki w Algierze jest miejscem licznie odwiedzanym przez pielgrzymów, którzy przed figurą Matki Bożej upraszają potrzebne łaski. Ale to, co w sposób szczególny wyróżnia tę bazylikę, to fakt, że od samego początku była ona nawiedzana także przez rzesze muzułmanów.
Matka Boża Królowa Afryki
Bazylika NMP Królowej Afryki powstała dzięki zapałowi dwóch chrześcijanek: Margeritue Berger i Hadyaritte Saint Cain, które przekonały ówczesnego biskupa Algieru Paville'a (1846-1866), aby zacząć budowę świątyni. Zainaugurował ją kardynał Lavigerie w 1872.
Módl się za nami i muzułmanami
- Drzwi bazyliki są otwarte dla wszystkich bez wyjątku i tak było od samego początku. Nawet w momentach najbardziej trudnych w dziejach Algierii drzwi świątyni nigdy nie były zamknięte - mówi o. Bernard Lefevre rektor Bazyliki NMP Królowej Afryki, który osobiście otwiera je każdego dnia.
- Ta otwartość jest wyrażona przez samą figurę Maryi, która otwiera swe ramiona aby przyjąć każdego. Maryja, która nazywa się tu Królową Afryki lub z arabska Miriam.
Bazylika liczy ponad 150 lat. Pierwszy kamień został położony 2 lutego 1858r. Znaczenie świątyni można odczytać w napisie umieszczonym w nawie głównej bazyliki: „Matko Boża módl się za nami i za muzułmanami”.
- Są to słowa, które wywierają wrażenie tak na chrześcijanach odwiedzających bazylikę, jak i na muzułmanach. Dlatego też ludzie tych obu wyznań przychodzą tu z zaufaniem, aby się pomodlić, zapalić świecę czy po prostu zamyślić czy skupić się.
Bazylika Matki Bożej Królowej Afryki, statua kard. Lavigerie
Dawniej do bazyliki przybywali także marynarze, którzy dziękowali Bogu i Maryi za szczęśliwe przebycie Morza Śródziemnego. Dzisiaj można zauważyć u stóp figury Maryi wiele kwiatów, jako wyraz wdzięczności za szczęśliwe narodziny dziecka czy uzdrowienie. Bazylika, jest miejscem bardzo żywym.
- Świątynia jest mocno związana z Algierią, Morzem Śródziemnym, a także z mieszkańcami Francji, Włoch czy Hiszpanii, którzy tutaj się urodzili i żyli niejako w „cieniu” bazyliki. Oczywiście bazylika jest także mocno związana z wyznawcami islamu, ponieważ jej patronką jest Maryja, która w islamie jest bardzo szanowana, na tyle, że jedna z sur Koranu - Miriam, jest jej poświęcona. No i w końcu, bazylika jest mocno związana z Afryką subsaharyjską, bo to właśnie stąd wyruszały pierwsze karawany misyjne w głąb kontynentu - t
Świadek historii
Uczestnicy dwóch pierwszych karawan ponieśli śmierć, niedaleko Algieru, na Saharze. Bazylika jest świadkiem historii, miejscem, z którym związanych jest wiele osobistych wspomnień tych, którzy przyjęli tutaj Pierwszą Komunię, wzięli ślub, ochrzcili swoje dzieci.
Kardynał Karol Lavigerie ze swoimi misjonarzami
- To miejsce, które gromadzi wydarzenia i wspomnienia. Wystarczy spojrzeć na umieszczone wota. Najstarsze pochodzą z 1865r, najnowsze z 2008r, niektóre z imionami, niektóre anonimowe, są wyraz
Bazylika jest częścią żywej historii tego kraju. Choć dzisiaj także, mają tu miejsca wydarzenia, które z pewnością zapiszą się w jej historii: święcenia biskupie biskupa Sahary – o. Claude’a Rault czy biskupa Hippony. A dzięki renowacji organów zakończonej w 2002 r. bazylika jest także miejscem koncertów. - mówi o. Bernard
- W historii bazyliki, należy wspomnieć o tych, którzy poprzez swoją obecność świadczyli o zwróceniu się chrześcijan w kierunku muzułmanów. Wspomniałem tu wcześniej biskupa Paville, kardynała Lavigerie, a należy wspomnieć jeszcze Karola de Foucauld, kardynała Duval’a, który był biskupem w trudnym okresie odzyskania niepodległości przez Algierię.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.