Gilbert Chagoury, jeden z głównych sponsorów Fundacji Clintonów, pozwał kilka amerykańskich instytucji rządowych po otrzymaniu zakazu wjazdu na terytorium USA. Departament Stanu odmówił mu wizy z powodu podejrzeń, że wspiera on libański Hezbollah.
Chagoury - urodzony w Nigerii syn libańskich imigrantów, miliarder mający obywatelstwo brytyjskie, a także ambasador państwa Saint Lucia w Watykanie - pozwał do sądu w Waszyngtonie FBI, resort sprawiedliwości, Krajowe Centrum ds. Antyterroryzmu (NCTC), Departament Stanu, CIA, a także służbę graniczną i celną (CBP) za podejrzenia, iż finansowo wsparł Hezbollah, uznawany w USA za organizację terrorystyczną, oraz za udostępnienie zniesławiających go dokumentów gazecie "Los Angeles Times".
Według miliardera Departament Stanu niesłusznie zakazał mu wjazdu do USA.
Chagoury twierdzi, że informacje podane przez instytucje rządowe są niezgodne z prawdą. "To nie jest Ameryka którą znam i kocham. Chcę jedynie oczyścić swoje dobre imię - powiedział.
Powiązania Chagoury'ego z Hezbollahem wynikają z jego zaangażowania w politykę Libanu, gdzie zawarł polityczny sojusz m.in. z Michelem Aounem - politykiem libańskiej partii chrześcijańskiej będącej w koalicji z Hezbollahem. Jak wynika z dokumentów rządowych Chagoury był podejrzany o udział w przelewie pieniędzy na konto Hezbollahu - informował "Los Angeles Times".
Według tej gazety od lat 90. miliarder utrzymuje przyjazne relację z rodziną Clintonów, których fundacji przekazał od 1 mln do 5 mln dolarów. Hillary Clinton jako sekretarz stanu USA m.in. zlecała aranżację spotkań miliardera z amerykańskimi dyplomatami w Libanie.
Według biografii Chagoury'ego dorobił się on majątku, handlując w Nigerii samochodami i obuwiem. Obecnie w skład jego rodzinnego konglomeratu wchodzą m.in. firmy budowlane, młyny oraz nieruchomości.
W walce przeciwko decyzji rządu USA Chagoury nie poprosił o pomoc państwa Clintonów - oświadczył rzecznik miliardera Mark Collaro. Hillary Clinton jest kandydatką Partii Demokratycznej w listopadowych wyborach prezydenckich w USA.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.