Reklama

Bp Jarecki: Prawdziwa wolność wymaga ładu

Prawdziwa wolność wymaga ładu - powiedział w sobotę wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) bp Piotr Jarecki podczas sesji naukowej nt. "Jan Paweł II - papież wolności", zorganizowanej przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" na Uniwersytecie Warszawskim - w przededniu obchodów IX Dnia Papieskiego.

Reklama

Przypominając słowa Jana Pawła II o "ładzie moralnym", wypowiedziane podczas Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu w 1997 roku, bp Jarecki powiedział, że chodzi "o ład w sferze wartości, o ład dobra i prawdy". W sytuacji pustki w dziedzinie wartości, gdy w sferze moralnej panuje chaos, zamęt, "wolność umiera, a człowiek z wolnego staje się niewolnikiem - niewolnikiem instynktów, namiętności, pseudowartości" - mówił bp Jarecki.

Hierarcha przyznał, że z bólem podejmuje dyskusję z tymi, którzy "niejednokrotnie traktują Kościół jako środowisko zniewolenia". Takich głosów "nie brakowało i dzisiaj nie brakuje, także w naszej ojczyźnie" - powiedział.

"W głowie się nie mieści, żeby dojść do takiej koncepcji. Kościół tyle razy dowiódł, jak bardzo jest stróżem wolności, i to zarówno w minionym stuleciu, jak i w obecnym. Kościół jest stróżem wolności, bo Kościół wierzy, że do wolności wyzwolił nas Chrystus" - mówił bp Jarecki. Dodał, że człowiek jest wolny tylko wtedy, kiedy w swoim życiu zapewnia "prymat duchowi i etyce".

Cytując słowa Jana Pawła II, który przypominał, że "wolność jest dana, ale i zadana", bp Jarecki podkreślił, że do wolności "trzeba wychowywać, gdyż inaczej wolność może się przerodzić w swawolę, w niewolę pychy i egoizmu". "Boży dar wolności i właściwe jej użycie jest wielkim zadaniem dla ludzkości, także dla Polaków" - mówił biskup.

Jak podkreślił przewodniczący Fundacji Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia", abp Tadeusz Gocłowski, istotnym elementem "Dnia Papieskiego" jest refleksja naukowa na temat głębi nauczania papieża Jana Pawła II i ukazanie go na różnych płaszczyznach: duchowym, kulturowym i społecznym.

Abp Gocłowski zaznaczył, że "największym osiągnięciem Polski jest wolność polityczna".

Zdaniem nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Józefa Kowalczyka, "Jan Paweł II posiadał tak duże pokłady mądrości, które nieustannie musimy zgłębiać i odkrywać".

Nawiązując do tematyki wolności w nauczaniu Jana Pawła II, abp Kowalczyk przypomniał słowa Leopolda Staffa, który pisał, że "wolność nie jest ulgą, lecz wielkim trudem". Do tych słów nawiązał Jan Paweł II, gdy mówił o ciągłym wyzwaniu "do czynienia dobrego użytku z wolności. Do budowania, a nie niszczenia" - powiedział abp Kowalczyk.

Nuncjusz przypomniał słowa Jana Pawła II, skierowane w 1987 roku do młodzieży w Krakowie: "wolność i grzech idą razem ze sobą, to znaczy, że tam, gdzie jest wolność, tam jest również odpowiedzialność za własne wybory i użytek z otrzymanej wolności".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama