Reklama

Napieralski: mamy kumulację afer

Szef SLD Grzegorz Napieralski jest zdania, że po dwóch latach rządów PO "mamy kumulację afer w rządzie Donalda Tuska". Politykę miłości rządu Donalda Tuska zastąpiła "polityka małości", pokorę - pycha, a dumę - hańba - mówił podczas sobotniego posiedzenia Rady Krajowej partii.

Reklama

"Czy to przypadek? A może jednak bardzo czytelny znak? Przecież ta afera (hazardowa - PAP) jak w soczewce pokazała prawdę o partii Donalda Tuska, a raczej o partii Mira, Zbycha, Grześka, a za chwilę Olka Grada, bo następna afera, która dzisiaj jest ujawniona przez media, to afera dotycząca polskich stoczni" - powiedział lider SLD.

Napieralski przypominał też słowa premiera z sejmowego expose. "Dwa lata temu Donald Tusk, rozpoczynając swoje expose powiedział: +stoję przed wami z poczuciem pokory i dumy+. Obserwowaliśmy jak pokorę zastąpiła pycha, a dumę hańba, która zmiotła połowę tego rządu" - mówił szef Sojuszu. Dodał, że wstyd mu za rząd Tuska i za PO. "Wstyd za to, że obiecywaną politykę miłości zastąpiła zwykłą polityką małości. Buta, arogancja, krycie swoich" - powiedział Napieralski.

Lider SLD wytknął ponadto PO, że zamiast reformować kraj, jej działacze "patrzą tylko gdzie napchać kieszenie". "Jaka jest tego skala, widzimy najlepiej po rozmiarach dymisji w rządzie. Oczywiście, według Donalda Tuska wszyscy są niewinni: niewinny jest Miro, niewinny jest Grzesiek - ten akurat dostał na osłodę stanowisko przewodniczącego klubu parlamentarnego PO" - ironizował Napieralski.

Szef Sojuszu przypomniał też, że jego formacja przestrzegała przed powoływaniem CBA - "policji politycznej, która zagląda nawet pod kołdrę". "Ale zadajmy sobie pytanie, dlaczego Donald Tusk nie chce rozwiązania CBA? Bo może jest następny plan, że Kamińskiego zamienimy na Miodowicza" (chodzi o posła PO, b. szefa UOP Konstantego Miodowicza - PAP)" - powiedział lider SLD.

Komisja śledcza, która miałaby zbadać aferę hazardową - jak mówił Napieralski - powinna powstać jak najszybciej i mieć bardzo precyzyjnie zakreślony zakres działania. W jego opinii, PO boi się powołania komisji śledczej. Dodał, że komisja powinna być kierowana przez polityka opozycji. Jeśli byłby to polityk koalicji rządowej, byłaby próba ukrywania tego, co się w tych aferach działo - uważa lider Sojuszu.

Dopytywany czy ta sama komisja mogłaby zająć się ewentualnymi nieprawidłowościami przy prywatyzacji stoczni w Gdyni i Szczecinie, Napieralski powiedział, że "jeśli pojawi się podstawa, aby rozszerzyć uchwałę o komisji śledczej o aferę stoczniową, trzeba taki punkt wprowadzić".

Poseł Sojuszu Marek Wikiński porównywał PO do Titanica. "Titanic z logo PO zderzył się z górą lodową, ta góra lodowa nazywa się +gigantyczną korupcją+. Za chwilę rozpocznie się spuszczanie szalup ratunkowych, ale znając załogę PO, w pierwszej kolejności znajdą w nich miejsca starzy wyjadacze, którzy już doprowadzili do zatonięcia wielu statków. Ale co się stanie z pasażerami tego najmodniejszego projektu politycznego, którym od dwóch lat jest PO? - pytał Wikiński.

"Jak wiadomo z historii na +Titanicu+ szalupy były tylko dla bogatych, ale pasażerowie tego projektu nie muszą iść pod wodę lub zamarznąć w oceanie: tuż obok bowiem płynie zmodernizowany, nowoczesny żaglowiec z napisem +SLD+, żaglowiec z kompetentna załogą, bardzo dobrym wyposażeniem, z doświadczonym kapitanem" - przekonywał poseł Sojuszu.

Wikiński zaproponował też kilka zmian dotyczących procesu legislacji, które - w jego opinii - usprawnią go. Chodzi m.in. o wprowadzenie obowiązkowego wysłuchania publicznego przy tworzeniu ustaw, wydłużenia vacatio legis do 3-6 miesięcy oraz nagrywania wszystkich posiedzeń sejmowych podkomisji.

SLD wezwało także rząd i prezydenta do natychmiastowego wycofania polskich wojsk z Afganistanu.

Biorąc pod uwagę całokształt sytuacji w Afganistanie oraz sytuacji międzynarodowej SLD żąda od premiera oraz prezydenta podjęcia natychmiastowych działań mających na celu wycofanie polskich wojsk z Afganistanu - głosi specjalnie przyjęta w tej sprawie uchwała. Opowiadamy się za tym, aby jak najszybciej wojska opuściły Afganistan, opuściły tę wojnę" - mówił z kolei na konferencji prasowej szef SLD Grzegorz Napieralski. Jak dodał, leży to w gestii premiera i prezydenta. Zdaniem Napieralskiego szef rządu powinien jak najszybciej przedstawić kalendarium wycofania wojsk.

W piątek w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego na terenie prowincji Wardak w Afganistanie (ok. 40 km od bazy Ghazni) zginęło dwóch polskich żołnierzy, a czterech zostało rannych, w tym jeden ciężko. Ofiary śmiertelne to dwaj żołnierze z 5. Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie: st. szer. Radosław Szyszkiewicz oraz st. szer. Szymon Graczyk. Konwój logistyczny jechał z Ghazni do Bagram - żołnierze mieli dostarczyć uszkodzony sprzęt do naprawy i odebrać zaopatrzenie. Po piątkowym wybuchu liczba śmiertelnych ofiar - żołnierzy polskiego kontyngentu w ramach misji ISAF w Afganistanie wzrosła do 15.

Sobotnie posiedzenie Rady Krajowej było także przygotowaniem do Konwencji Programowej Sojuszu, która - jak poinformował Napieralski - odbędzie się 19 grudnia. "Aby pokazać Polakom, że mamy program i jest alternatywa" - mówił.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama