Reklama

Asyż: Ekumeniczna modlitwa o pokój

Po południu w Asyżu przewidziano najpierw czas na modlitwę. Chrześcijanie zgromadzili się na modlitwie w dolnej bazylice, przy grobie św. Franciszka. Po zakończeniu spotkania modlitewnego przeszli na plac przed bazyliką, gdzie rozpoczęło się spotkanie międzyreligijne.

Reklama

Przedstawiciele różnych religii modlili się równocześnie, ale osobno. Chrześcijanie zgromadzili się w dolnej bazylice, przy grobie św. Franciszka. Asyż: Ekumeniczna modlitwa o pokój   CTV Rozpoczyna się Liturgia Słowa Pierwsze czytanie z Księgi Izajasza (Iz 55, 1-3) odczytano w języku angielskim. Rozważa abp Justin Welby, arcybiskup Canterbury.

Czytanie drugie z Księgi Apokalipsy odczytano po francusku. Rozważanie wygłosił (po włosku) patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I (czytaj więcej).

Ewangelia wg św. Jana, passus z rozdziału 17, została odczytana po włosku. Medytację wygłosił papież Franciszek. Nawiązał w niej do słowa „Pragnę”, które wypowiedział Chrystus na krzyżu (J 19, 28). „Czego spragniony jest Pan? – mówił Franciszek. – Oczywiście wody, elementu istotnego dla życia. Ale przede wszystkim miłości, nie mniej istotnej, aby żyć. Pragnie dać nam wodę żywą swojej miłości, ale także otrzymać naszą miłość”. Papież przypomniał słowa św. Franciszka z Asyżu: „Miłość nie jest kochana”.

„On, ze względu na umiłowanie cierpiącego Pana, nie wstydził się płakać i głośno ubolewać. To samo powinno nam leżeć na sercu, kiedy patrzymy na ukrzyżowanego Boga, spragnionego miłości. Matka Teresa z Kalkuty chciała, aby we wszystkich kaplicach jej wspólnot przy krzyżu widniał napis «Pragnę». Jej odpowiedzią było gaszenie pragnienia miłości Jezusa na krzyżu przez służbę najuboższym z ubogich. Pragnienie Pana bowiem gasi nasza współczująca miłość; Pan doznaje pociechy, gdy w Jego imieniu pochylamy się nad nieszczęściami innych” – powiedział Papież.

Ojciec Święty wskazał, że w Chrystusowym „Pragnę” możemy usłyszeć głos cierpiących, ukryty krzyk niewinnych dzieci, którym nie dano się narodzić, błaganie ubogich i ofiar wojen, ludzi zmuszonych do emigracji.

„Wszyscy oni są braćmi i siostrami Ukrzyżowanego, maluczkimi Jego królestwa, poranionymi i wypalonymi członkami Jego ciała. Pragną. Ale często jest im dawany, podobnie jak Jezusowi, gorzki ocet odrzucenia. Kto ich słucha? Kogo obchodzi, by im odpowiedzieć? Napotykają nazbyt często głuchą ciszę obojętności, egoizm tych, którym to przeszkadza, chłód tych, którzy gaszą ich wołanie o pomoc z łatwością, z jaką zmienia się kanał telewizyjny. Wobec ukrzyżowanego Chrystusa, «mocy i mądrości Bożej» (1 Kor 1, 24), my chrześcijanie jesteśmy wezwani do kontemplowania tajemnicy Miłości, która nie jest kochana, i wniesienia miłosierdzia w świat. Na krzyżu, będącym drzewem życia, zło zostało przekształcone w dobro. Również my, uczniowie Ukrzyżowanego, jesteśmy powołani, by być «drzewami życia», które pochłaniają skażenie obojętnością i przywracają światu tlen miłości” – powiedział Franciszek.

Modlitwę o pokój wygłosił patriarcha syryjsko-prawosławny Efrem. W tej chwili odczytywana jest modlitwa o pokój i pojednanie w różnych zakątkach świata. Poszczególne państwa i regiony - afrykańskie, azjatyckie, bliskowschodnie - wymieniane są z nazwy. Za każdy kraj została zapalona jedna świeca.

Asyż: Ekumeniczna modlitwa o pokój   CTV Jeden kraj - jedna świeca...

Liturgia zakończyła się błogosławieństwem wygłoszonym przez głowy wszystkich kościołów. Za chwilę uczestnicy przejdą na plac przed Bazyliką, gdzie rozpocznie się spotkanie miedzyreligijne.

Relacja z popołudniowych wydarzeń z Asyżu z komentarzem w języku angielskim:

vatican Ecumenical Prayer and Concluding Ceremony of the World Day for Peace - 2016.09.20

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama