Książka "Socjalizm i komunizm potępione przez papieży"

Stolica Apostolska, teologowie i publicyści katoliccy podejmując problem komunizmu i socjalizmu potępiali te ideologie jako zagrażające Kościołowi, państwu i cywilizacji. Wybrane pisma katolickich autorów na ten temat zawiera wydana właśnie książka "Socjalizm i komunizm potępione przez papieży".

"Zwalczając duchowość człowieka, idea komunizmu zdecydowanie występowała przeciwko wartościom chrześcijańskim dominującym w Europie, ukształtowanej głównie przez tradycję chrześcijańską, zapoczątkowaną przez pisma greckich i łacińskich ojców Kościoła" - przypomniała we wstępie do 300-stronicowej antologii Aneta Maniecka. Jak podkreśliła, marksistowski komunizm był następstwem deprecjacji wartości fundamentalnych dla ludzkości, a uniwersalnych dla kultury i cywilizacji europejskiej.

W dokonanym przez Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu trzyczęściowym wyborze tekstów źródłowych, oprócz potępiających ideologie totalitarne encyklik społecznych papieży: Leona XIII i św. Piusa X oraz Piusa XI i Piusa XII, znalazły się także inne pisma chrześcijańskich autorów z końca XIX i początku XX wieku, ukazujących oblicze komunizmu, socjalizmu i nihilizmu.

Wydawca zebrał także artykuły, kazania i przemówienia polskich hierarchów Kościoła katolickiego (kardynała Hlonda, arcybiskupa Teodorowicza, biskupa Nowodworskiego) oraz księży (Podolskiego, Jackowskiego i Kwiatkowskiego), a ponadto teksty, których autorzy próbowali dociec źródeł i istoty zarówno nihilizmu, jak i socjalizmu.

"W swym niszczycielskim szale komunizm nie tylko mordował tysiące biskupów, kapłanów, zakonników i zakonnic, lecz większą jeszcze liczbę ofiar znalazł wśród świeckich ze wszystkich stanów i tępi ich tłumnie po dzień dzisiejszy dlatego tylko, że są dobrymi katolikami albo przeciwstawiają się ateizmowi komunistycznemu" - pisał w encyklice "O bezbożnym komunizmie" (Divini Redemptoris) papież Pius XI odnosząc się do wydarzeń w Hiszpanii w latach trzydziestych XX wieku.

Teksty zebrane w tomie "Socjalizm i komunizm potępione przez papieży" wywarły ogromny wpływ na dzieje myśli antykomunistycznej, nie tylko polskiej - ocenia Maniecka.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  27°C Sobota
  dzień
  28°C Sobota
  wieczór
  25°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  wiecej »