Książka "Socjalizm i komunizm potępione przez papieży"

Stolica Apostolska, teologowie i publicyści katoliccy podejmując problem komunizmu i socjalizmu potępiali te ideologie jako zagrażające Kościołowi, państwu i cywilizacji. Wybrane pisma katolickich autorów na ten temat zawiera wydana właśnie książka "Socjalizm i komunizm potępione przez papieży".

"Zwalczając duchowość człowieka, idea komunizmu zdecydowanie występowała przeciwko wartościom chrześcijańskim dominującym w Europie, ukształtowanej głównie przez tradycję chrześcijańską, zapoczątkowaną przez pisma greckich i łacińskich ojców Kościoła" - przypomniała we wstępie do 300-stronicowej antologii Aneta Maniecka. Jak podkreśliła, marksistowski komunizm był następstwem deprecjacji wartości fundamentalnych dla ludzkości, a uniwersalnych dla kultury i cywilizacji europejskiej.

W dokonanym przez Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu trzyczęściowym wyborze tekstów źródłowych, oprócz potępiających ideologie totalitarne encyklik społecznych papieży: Leona XIII i św. Piusa X oraz Piusa XI i Piusa XII, znalazły się także inne pisma chrześcijańskich autorów z końca XIX i początku XX wieku, ukazujących oblicze komunizmu, socjalizmu i nihilizmu.

Wydawca zebrał także artykuły, kazania i przemówienia polskich hierarchów Kościoła katolickiego (kardynała Hlonda, arcybiskupa Teodorowicza, biskupa Nowodworskiego) oraz księży (Podolskiego, Jackowskiego i Kwiatkowskiego), a ponadto teksty, których autorzy próbowali dociec źródeł i istoty zarówno nihilizmu, jak i socjalizmu.

"W swym niszczycielskim szale komunizm nie tylko mordował tysiące biskupów, kapłanów, zakonników i zakonnic, lecz większą jeszcze liczbę ofiar znalazł wśród świeckich ze wszystkich stanów i tępi ich tłumnie po dzień dzisiejszy dlatego tylko, że są dobrymi katolikami albo przeciwstawiają się ateizmowi komunistycznemu" - pisał w encyklice "O bezbożnym komunizmie" (Divini Redemptoris) papież Pius XI odnosząc się do wydarzeń w Hiszpanii w latach trzydziestych XX wieku.

Teksty zebrane w tomie "Socjalizm i komunizm potępione przez papieży" wywarły ogromny wpływ na dzieje myśli antykomunistycznej, nie tylko polskiej - ocenia Maniecka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
26°C Wtorek
noc
20°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
wiecej »