Apel w obronie godności kobiet we Włoszech

We Włoszech 45 tysięcy osób złożyło podpisy pod apelem w obronie godności kobiet, który jest zarazem listem protestacyjnym przeciwko zachowaniu premiera Silvio Berlusconiego. "Ten człowiek obraża kobiety, powstrzymajmy go" - podkreślono w odezwie.

Odezwę, opublikowaną w niedzielę przez dziennik "La Repubblica", wystosowano po tym, gdy szef rządu obraził w środę w telewizji wiceprzewodniczącą Izby Deputowanych Rosy Bindi, mówiąc do niej: "Jest pani bardziej piękna niż inteligentna".

W reakcji na słowa premiera 58-letnia Bindi z centrolewicowej opozycyjnej Partii Demokratycznej odpowiedziała: "Jestem kobietą, która nie jest do pana dyspozycji, a pana wypowiedź uważam za bardzo złą".

Solidarność z Rosy Bindi wyrazili politycy opozycji, stowarzyszenia kobiet, włoskie dziennikarki. Wszyscy zażądali, aby Berlusconi przeprosił wiceprzewodniczącą niższej izby parlamentu, i wyrazili oburzenie jego zachowaniem.

Następnie wystosowano odezwę, w którym znalazły się między innymi słowa: "Jest już oczywiste , że ciało kobiety stało się zasadniczą bronią polityczną w rękach prezesa rady ministrów".

"Kobieta, tak jak on ją widzi, pociąga młodością i fizycznie uwodzi, ale przede wszystkim jest całkowicie podporządkowana woli wodza" - napisały sygnatariuszki odezwy.

"Przymioty przydatne w reklamach przekształcają się w istotne walory polityczne, prowadząc do gorszącego pomieszania: posłuszeństwo i wdzięk stają się niezbędnym wymogiem, by kandydować na najbardziej odpowiedzialne stanowiska" - podkreśliły autorki apelu.

Zauważyły następnie: "Staje się to burką, zarzuconą na kobiece ciało, by upokorzyć je na scenie telewizyjnej i przekształcić w broń rażącą wszystko i wszystkich".

"Protestujemy przeciwko temu skretynianiu kobiet, demokracji i samej polityki. Ten człowiek obraża kobiety i demokrację. Powstrzymajmy go" - brzmi apel. Podpisy pod nim złożyły przedstawicielki świata kultury, mediów i polityki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
16°C Piątek
noc
wiecej »