Abp Zimoń: Stanąć radykalnie obok Chrystusa

Do radykalizmu i stanowczości w dawaniu odpowiedzi na wezwanie Chrystusa wezwał metropolita katowicki abp Damian Zimoń w czasie Mszy św. o rychłą beatyfikację Jana Pawła II odprawioną z okazji Dnia Papieskiego 11 października 2009 w archikatedrze Chrystusa Króla

Nawiązując do Ewangelii o człowieku, który pytał Jezusa, co ma czynić, aby osiągnąć życie wieczne, metropolita katowicki stwierdził, że jest to pytanie ponadczasowe. „Jest to pytanie o życie, w dodatku o Zycie wieczne” - podkreślił abp Zimoń. Zaznaczył tez, że w wezwaniu do radykalizmu, które od Chrystusa usłyszał bogaty młodzieniec, zawarte jest pytanie skierowane również do nas: „Czy jesteśmy w stanie coś dla niego zrobić? Czy jesteśmy w stanie uczynić coś więcej?”. Wskazał Jana Pawła II jako człowieka, który pomaga współczesnemu człowiekowi dawać odpowiedź na te pytania.

Według abp Zimonia udział w zbiórce na rzecz ubogich uczniów i studentów, która odbywa się w Dniu Papieskim, to nie wszystko, co możemy zrobić. Jako jedną ze sfer dawania radykalnej odpowiedzi Jezusowi metropolita katowicki wskazał troskę o życie, o której nauczał wiele razy Jan Paweł II. „Możemy pomóc innym, aby życie było chronione. Nie tylko Zycie matki, ale również życie dziecka” - mówił kaznodzieja. Nawiązując do niedawnego wyroku w procesie wytoczonym „Gościowi Niedzielnemu” przez Alicje Tysiąc i do dyskusji w całej Polsce, jaką on wywołał, abp Zimoń stwierdził: „Chodzi o sprawy ważkie. Bardzo dobrze, że taka dyskusja się rozpętała. Ale trzeba dać odpowiedź. Pomagajmy tym, którzy nie potrafią jej dać”. Dodał też, że na Śląsku, gdzie wielu ludzi ginie w kopalniach, ceni się życie podwójnie. Zaznaczył, że przykazanie „nie zabijaj” obowiązuje nie tylko katolików.

Wskazując m. in. kanonizowanych dzisiaj świętych, wśród których znalazł się Polak, abp Zygmunt Szczęsny Feliński, a także Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, jako przykłady ludzi, którzy mogą nam pomóc w udzielaniu odpowiedzi na wezwanie Pana Boga. Przywołał też śląskich biskupów, którzy w roku 1952 stanowczo i radykalnie wystąpili przeciwko usuwaniu katechezy ze szkół. „To jest najważniejsze, aby stanąć radykalnie obok Chrystusa” - powiedział abp Zimoń. Podkreślił, że radykalizm jest potrzebny w liberalizmie, który nas usypia.

Po Mszy św. odbył się koncert ku czci Jana Pawła II w wykonaniu Filharmonii Śląskiej.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
wiecej »