Reklama

MRR: Łatwiejszy powrót do pracy

Powrót do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowywaniem dzieci może być łatwiejszy dzięki unijnym funduszom - przekonywało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Resort zorganizował w poniedziałek spotkanie dla kobiet na temat możliwości otrzymania dotacji w ramach unijnego Programu Kapitał Ludzki.

Reklama

"Korzystanie z funduszy unijnych wydaje się skomplikowane, ale nie jest to takie straszne" - przekonywała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Poniedziałkowym spotkaniem MRR rozpoczęło cykl spotkań informacyjnych dla kobiet, na których dowiedzą się one jak otrzymać dotacje w ramach unijnego Programu Kapitał Ludzki i jak dzięki funduszom europejskim wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym.

"Ja mam troje dzieci. Z dwójką starszych siedziałam 5 lat w domu i wydawało mi się, że tak będę siedziała całe życie. Ale po 5 latach mi się znudziło, a nigdy wcześniej nie pracowałam, bo dzieci urodziłam zaraz po studiach. Dlatego wiem, jakie to ważne, by na początku mieć wsparcie, by ktoś pomógł odnaleźć się na rynku pracy" - mówiła Bieńkowska.

Ze wsparcia w ramach programu mogą skorzystać kobiety bezrobotne, po urlopie wychowawczym, po dłuższej przerwie związanej z wychowywaniem dzieci albo takie, które przed urodzeniem dzieci nigdy nie pracowały. Program finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

"W tej edycji programu, na lata 2007-2013, mamy mogą korzystać ze szkoleń, a potem uzyskać dotację - albo jednorazową na rozpoczęcie działalności gospodarczej, w tej chwili to jest 40 tys. zł albo wsparcie pomostowe, czyli od 6 do 12 tys. wypłacane miesięcznie, gdy zaczynają prowadzić działalność. Ale zawsze niezbędnym elementem w przypadku tego funduszu jest szkolenie" - mówiła Bieńkowska.

Szkolenia obejmują m.in. kursy językowe, komputerowe, księgowości, a także pisanie biznesplanu i porady dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej.

"Kwota przeznaczona na ten cel - 330 mln euro - wydaje się duża, ale w skali całego kraju duża nie jest. To rozkłada się na całą Polskę, wszystkie regiony. Chętnych jest zawsze więcej niż możliwości" - dodała Bieńkowska.

Pierwszym miejscem, do którego powinny zgłaszać się osoby zainteresowane udziałem w projekcie, są Urzędy Marszałkowskie w danym województwie, które koordynują te działania. Wnioski w sprawie kobiet składa instytucja w regionie: organizacja pozarządowa czy organizacja rynku pracy. "I ona potem rekrutuje z regionu, na którym działa, mamy, które chcą uczestniczyć w projekcie. Urzędy marszałkowskie, biorąc pod uwagę specyfikę swojego województwa, ustalają odpowiednie kryteria" - wyjaśniła Bieńkowska.

Europejski Fundusz Społeczny to jeden z funduszy unijnych, który skupia się na inwestowaniu w ludzi. W ramach funduszu dofinansowywane są m.in. takie cele jak wspieranie zatrudnienia, przeciwdziałanie bezrobociu, edukacja, integracja społeczna.

"Własna działalność gospodarcza to najlepszy sposób, by pogodzić macierzyństwo z pracą zawodową. Własna firma pozwoli mi na bycie z dziećmi; oznacza elastyczność, samodzielność i odpowiedzialność za swoje sprawy. Chcę dowiedzieć się, o jakie środki z funduszy unijnych mogę się ubiegać" - mówiła jedna z uczestniczek spotkania Małgorzata Tur, mama Kalinki i Mikołaja.

Jak podkreśliła Sylwia Kowalczyk z Departamentu Zarządzania EFS w MRR, ze wsparcia EFS można skorzystać, tylko biorąc udział w projekcie. "Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z programem i możliwościami wsparcia, jakie oferuje Program Kapitał Ludzki. Potrzebne informacje można znaleźć m.in. na stronie www.efs.gov.pl. Następnie należy skontaktować się z instytucją odpowiedzialną w regionie za realizację danego działania i spytać o aktualnie realizowane projekty" - mówiła.

Największa wyszukiwarka ofert szkoleniowych "Inwestycja w kadry" została opracowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Znaleźć ją można pod adresem www.inwestycjawkadry.info.pl.

"Po znalezieniu projektu dla siebie należy bezpośrednio kontaktować się z beneficjentem, czyli instytucją realizującą projekt, by dowiedzieć się jakie są kryteria rekrutacji i udziału w projekcie" - dodała Kowalczyk.

W ramach zakończonego już Programu Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 ze wsparcia skorzystało blisko milion kobiet, które uczestniczyły w projektach szkoleniowych pozwalających powrócić na rynek pracy, podnieść kwalifikacje zawodowe oraz pogodzić życie zawodowe i rodzinne. W Programie Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 udział w projektach rozpoczęło już ponad 470 tys. kobiet.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOBIETY, MRR, PRACA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
5°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama