W.Brytania: Automaty z papierosami zakazane?

Automaty z papierosami już wkrótce mogą stać się w Wielkiej Brytanii muzealnym zabytkiem. Likwiduje je poprawka do ustawy o ochronie zdrowia, przyjęta w poniedziałek późnym wieczorem w Izbie Gmin bez głosowania w trzecim czytaniu.

Posłowie przyjęli również inną poprawkę, zakazującą wystawiania papierosów na widok publiczny w sklepach.

Jeśli Izba Lordów zaaprobuje obie poprawki, na co się zanosi, to automaty do papierosów znikną z pubów, nocnych klubów i stacji benzynowych, a papierosy będą sprzedawane tylko spod lady. Minister zdrowia Andy Burnham zapowiedział, że rząd nie będzie się sprzeciwiał przyjęciu proponowanych zmian w Izbie Lordów.

Autor pierwszej z poprawek Ian McCartney wskazał w uzasadnieniu, że stosunkowo łatwa dostępność papierosów z automatów jest "rażącą luką" w przepisach mających na celu ochronę dzieci i niepełnoletnich przed nałogiem.

Zakazowi wystawiania papierosów na widok publiczny przeciwni byli konserwatyści, którzy argumentowali, że takie rozwiązanie byłoby niekorzystne zwłaszcza dla drobnych sklepikarzy, i to w czasie, kiedy i tak borykają się ze spadkiem obrotów z powodu recesji.

Konserwatywny poseł Philip Davies powiedział, że poprawki wpisują się w laburzystowską koncepcję rządu jako "wielkiej niańki", która najlepiej wie, co jest dla obywateli wskazane. Uznał, że przeczy to zasadom indywidualnej odpowiedzialności, wolnego wyboru i prawa do samodzielnego podejmowania decyzji.

Jego zdaniem chęć palenia i sprzedaż papierosów nie mają żadnego związku z tym, czy są one wystawiane na widok publiczny, czy nie.

Nowa ustawa o ochronie służby zdrowia, wprowadzająca oba zakazy, weszłaby w życie w Anglii, Walii i Irlandii Płn. Szkocja reguluje zagadnienia ochrony zdrowia samodzielnie. Parlament w Edynburgu chce wprowadzić identyczne zakazy na mocy odrębnej ustawy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
20°C Piątek
wieczór
wiecej »