Reklama

Długa dyskusja z Watykanem

Przełożony schizmatyckiego Bractwa św. Piusa X bp Bernard Fellay przewiduje długą dyskusję z Watykanem. W wywiadzie dla portalu internetowego Bractwa zastrzegł, że podczas rozmów zostaną poruszone nie tylko kwestie wolności religijnej, ekumenizmu i kolegialności w Kościele.

Reklama

Jego zdaniem powinny także zostać poruszone sprawy wpływu „współczesnej filozofii i ducha czasów” na Kościół oraz odnowy liturgii. „Celem rozmów jest rozważenie błędów bądź poważnych wieloznaczności szerzących się od czasu Soboru w Kościele” – powiedział bp Fellay. Jego zdaniem „restauracja Kościoła“ potrzebuje więcej niż jednej generacji, a „prawdopodobnie jednego stulecia”. Zaznaczył przy tym, że trzeba liczyć się z wieloma oporami. Bp Fellay wyraził nadzieję, że „w międzyczasie może pojawić się wiele znaków uzdrowienia”.

Przełożony Bractwa św. Piusa X pochwalił Benedykta XVI, który zawsze podkreśla, że Sobór Watykański II oznacza kontynuację i nie jest żadnym zerwaniem z przeszłością. Dał on także wyraz zadowoleniu, że papież szuka bardziej zbliżenia z prawosławiem niż z protestantyzmem.

Zdaniem bp Fellaya swoim Motu Proprio Summorum Pontificum z 2007 r. dotyczącym stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 r. Benedykt XVI pokazuje, że pragnie kierować Kościołem osobiście a nie kolegialnie. Według niego spór o niektórych członków Bractwa jaki wybuchł na wiosnę br. osłabił tylko autorytet papieża i pokazuje, kto rzeczywiście kocha Kościół, a kto nie.

Bp Fellay zwrócił uwagę, że większość kościelnej hierarchii oczekuje od dialogu z Bractwem św. Piusa X, że przyjmie ono innowacje II Soboru Watykańskiego. „My jednak mówimy, opierając się na faktach, że rozwiązaniem kryzysu jest powrót do przeszłości” - zaznaczył biskup.

Jak poinformowano w połowie września br. Watykanie, rozmowy z przedstawicielami Bractwa św. Piusa X powinny rozpocząć się w Rzymie w drugiej połowie października. Z polecenia Benedykta XVI ze strony watykańskiej przy stole rozmów zasiądą obok sekretarza Papieskiej Komisji Ecclesia Dei ks. prałata Guido Pozzo, szwajcarski dominikanin Charles Morerod, niemiecki jezuita Karl Josef Becker oraz wikariusz generalny Opus Dei, hiszpański prałat Fernando Ocariz Brana.

Wszyscy trzej są konsultorami Kongregacji Nauki Wiary, z którą od 2 lipca br. jest związana Papieska Komisja Ecclesia Dei. Delegacją lefebrystów będzie kierował Hiszpan, bp Alfonso De Galaretta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama