„Broń jądrowa daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa, bo pokój uzyskany pod groźbą ataku nuklearnego jest tragiczną iluzją” – powiedział stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.
Abp Bernardito Auza wyjaśnił na posiedzeniu plenarnym w sprawie całkowitej eliminacji takiej broni, że stabilność międzynarodowa nie może opierać się na wzajemnych groźbach zniszczenia. W imieniu Stolicy Apostolskiej przekonywał, że pokój nie jest jedynie utrzymywaniem równowagi sił. Dyplomata przypomniał liczne apele Papieża Franciszka, który naucza, że pokój trzeba budować na sprawiedliwości, rozwoju i poszanowaniu praw człowieka.
Hierarcha nawiązał do Międzynarodowego Dnia Całkowitego Rozbrojenia Nuklearnego, który już po raz trzeci obchodzony był na całym świecie 26 września. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej wezwał państwa członkowskie ONZ do zwiększenia wysiłków w celu całkowitego wyeliminowania broni nuklearnej. „Traktaty rozbrojeniowe są nie tylko zobowiązaniem prawnym, ale również moralnym, opartym na wzajemnym zaufaniu między państwami” – powiedział abp Auza.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.