Ogólnopolskie obchody 25. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki rozpocznie w najbliższy piątek konferencja w Toruniu. 18 października zostanie odprawiona na włocławskiej tamie Msza św. upamiętniająca jego męczeństwo, a w dniu kolejnym w bydgoskim kościele Świętych Polskich Męczenników będzie sprawowana Msza św. w intencji beatyfikacji ks. Jerzego.
Dwudniowa konferencja pt. „25. Rocznica Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki. Kościół w dobie totalitaryzmów: hitlerowskiego i komunistycznego”, która rozpocznie się 16 października w toruńskim ratuszu, zainauguruje ogólnopolskie uroczystości śmierci kapelana Solidarności. Będzie jej towarzyszyć otwarcie wystawy prezentującej sylwetki kapłanów prześladowanych przez systemy totalitarne: ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Romana Kotlarza i bł. ks. Władysława Findysza.
W niedzielę, 18 października, na włocławskiej tamie, tuż obok miejsca, z którego wyłowione zostało ciało ks. Jerzego Popiełuszki, zostanie o godz. 13.00 odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa z udziałem biskupów z diecezji włocławskiej, toruńskiej i bydgoskiej. Swój udział potwierdził Prezydent RP Lech Kaczyński.
Od rana będzie trwał VII Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki na trasie: Bydgoszcz – Górsk – Toruń – Włocławek. O godz. 19.00 w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku odbędą się specjalne pokazu filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.
- Wspomnienie to jest dla nas szczególnym darem w przeżywanym Roku Kapłańskim, tym bardziej, że czekamy na bliską już beatyfikację ks. Jerzego – mówi bp Jan Tyrawa, przypominając, że to z Bydgoszczy, z kościoła Polskich Świętych Braci Męczenników, ksiądz Jerzy wyruszył w swoją ostatnią drogę. W tym właśnie kościele w poniedziałek 19 października zostanie odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem świadka tamtych wydarzeń kard. Józefa Glempa. Prymas Polski poświęci spiżowe drzwi Sanktuarium Nowych Męczenników "Drogi do wolności" i "Zło dobrem zwyciężaj". Uroczystości rozpoczną się o godz. 18.00 przy pomniku Sługi Bożego.
W Górsku, gdzie Służba Bezpieczeństwa PRL uprowadziła 19 października 1984 r. kapelana Solidarności, o godz. 20.45 rozpocznie się w kościele koncert „Dobro Nieskończone”. Po koncercie nastąpi przejście pod pomnik w kształcie przewróconego krzyża, który upamiętnia uprowadzenie ks. Popiełuszki.
Uroczystości w 25. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki odbywać się będą także na warszawskim Żoliborzu, w kościele św. Stanisława Kostki, gdzie ks. Jerzy Popiełuszko był wikarym i gdzie znajduje się jego grób. 16 października o godz. 19.00 odbędzie się koncert Wojciecha Kilara „Missa pro pace” W dniu następnym w Domu Pielgrzyma „Amicus” odbędzie się sympozjum „Droga do świętości” z wykładami prof. Jana Żaryna i ks. dr. Tomasza Kaczmarka. 18 października o godz. 11.00 zaplanowano koncert „Nie gubić nadziei”. W poniedziałek, 19 października, Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył w kościele św. Stanisława Kostki metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.
Osobie ks. Popiełuszki poświęcona zostanie też sesja naukowa w seminarium duchownym we Włocławku, w czwartek 22 października br. o godz. 16.00. Po sesji, o godz. 18.30, w katedrze włocławskiej Mszy św. przewodniczyć będzie bp Wiesław Mering.
Program obchodów zamieszczamy na następnej stronie
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.