Obama zatwierdza pomoc dla Pakistanu

Prezydent USA Barack Obama ma podpisać w środę po południu (czasu lokalnego) ustawę o pomocy USA dla Pakistanu w wysokości 7,5 miliarda dolarów w ciągu pięciu lat, która powinna wzmocnić tamtejszy proamerykański rząd w walce z islamistami.

Pakistan jest jednym z największych odbiorców amerykańskiej pomocy i w ostatnich latach została ona zwiększona w związku z ofensywą talibów i destabilizacją w tym kraju. Ustawa będąca prawną podstawą pakietu 7,5 mld dolarów stała się jednak powodem komplikacji w stosunkach z Islamabadem.

Przyczyną ich były wątpliwości Kongresu, czy miliardy przewidziane na pomoc nie zostaną zmarnowane. Podejrzewano bowiem, że większość z 10 mld dolarów przekazanych Pakistanowi przez administrację poprzedniego prezydenta George'a Busha padło ofiarą nadużyć i marnotrawstwa.

Ustawodawcy amerykańscy opatrzyli w związku z tym ustawę szeregiem warunków, jak wymóg składania przez prezydenta Obamę sprawozdań Kongresowi o tym, na co rząd pakistański przeznacza pieniądze z pomocy, czy robi postępy w walce z islamskimi ekstremistami i czy sprawuje cywilną kontrolę nad wojskiem.

Warunki te wywołały oburzenie w Pakistanie, gdzie uznano je za niedopuszczalną ingerencję w wewnętrzne sprawy kraju i naruszenie jego suwerenności.

Do Waszyngtonu przyjechał specjalnie pakistański minister spraw zagranicznych Shah Mehmood Qureshi, aby negocjować z członkami Kongresu zmiany w ustawie o pomocy.

W środę senatorowie i kongresmani z komisji spraw zagranicznych obu izb obiecali mu dodanie do tekstu ustawy specjalnego oświadczenia wyjaśniającego intencje Kongresu. Minister wyjechał - jak powiedział - usatysfakcjonowany, że pakiet pomocy amerykańskiej nie naruszy suwerenności kraju.

Tymczasem Obama ponownie naradzał się w środę ze ścisłym kierownictwem administracji na temat sytuacji w Pakistanie i Afganistanie.

W obu krajach trwa ofensywa talibów; w Afganistanie rosną straty sił USA i międzynarodowej koalicji. Prezydent waha się, czy wysłać tam dodatkowe wojska w sile 40 000 żołnierzy, na co naciska dowódca afgańskiej operacji NATO generał Stanley McChrystal.

Sytuacja w Pakistanie jest równie niepomyślna. W ostatnim tygodniu talibowie przeprowadzili cztery poważne ataki na wojska rządowe, pokazując swą siłę i możliwości.

Jak napisał środowy "Washington Post", talibowie dążą do opanowania całego Pakistanu - kraju wyposażonego w broń atomową.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
27°C Środa
noc
21°C Środa
rano
wiecej »