Komisarz ds. Relacji Zewnętrznych Unii Europejskiej Benita Ferrero-Waldner udzieliła w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedzi na interpelację posła PiS do Parlamentu Europejskiego Konrada Szymańskiego.
Komisja Europejska zapewnia, że śledzi sytuację w Pakistanie i podejmuje temat mniejszości religijnych w rozmowach z rządem tego kraju.
„Komisja wielokrotnie podnosiła kwestię mniejszości religijnych podczas posiedzeń wspólnych komisji oraz w toku dialogu prowadzonego z Pakistanem w ramach unijnej trojki. Zamierza również powracać do tego tematu przy każdej okazji w rozmowach z tym państwem” – zapewniła komisarz. Przypomniała przy tym, że ofiarami przemocy pakistańskich ekstremistów są nie tylko chrześcijanie, lecz także inne mniejszości, takie jak szyici czy ahmadyci.
„Przy okazji niedawnego spotkania na wysokim szczeblu UE poruszyłam kwestię wydarzeń w Gojra w rozmowach z pakistańskim ministrem spraw zagranicznych Makdoomem Shahem Mehmoodem Qureshim. W odpowiedzi min. Qureshi szczegółowo przedstawił działania podjęte przez jego rząd w następstwie ataku, takie jak niezwłoczne wypłacenie odszkodowań za wszelkie szkody majątkowe oraz ustanowienie komisji śledczej. UE będzie uważnie śledzić dalsze postępy w tej sprawie, w szczególności w zakresie doprowadzenia sprawców przed oblicze wymiaru sprawiedliwości” – powiedziała Ferrero-Waldner.
Przypomniała, że Pakistan jest stroną Międzynarodowej konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej. Konstytucja Pakistanu przewiduje swobodę wyznania oraz nakłada na państwo obowiązek ochrony praw mniejszości.
Konrad Szymański zgłosił interpelację do Komisji Europejskiej tuż po wybuchu antychrześcijańskich zamieszek w Pendżabie pod koniec lipca tego roku. Zniszczono lub podpalono wtedy ponad 60 domów zamieszkałych przez chrześcijańskie rodziny oraz dwa kościoły. Byli zabici i ranni.
Deputowany PiS do Parlamentu Europejskiego pytał m.in. o to, „jakie kroki zamierza podjąć UE w celu wywarcia presji politycznej na Pakistan w tej sprawie, szczególnie w zakresie większej aktywności policji, prokuratury i sądów w celu ukarania winnych zamieszek”.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.