Górnicza Lampka dla Arcybiskupa

W niedzielę, 18 października w Rybnickim Centrum Kultury zainaugurowano 40. Rybnickie Dni Literatury. Podczas spotkania Złotą Honorową Lampkę Górniczą otrzymał arcybiskup Damian Zimoń.

Statuetkę przedstawiającą lampkę górniczą i pegaza, otrzymują osoby związane z Ziemią Rybnicką, które przez swoją działalność kulturalną, społeczną i naukową rozsławiają Rybnik w kraju i na świecie.
Prezydent Miasta, Adam Fudali przyznał Złotą Honorową Lampkę Górniczą Metropolicie Katowickiemu: „za nieustanne wspieranie rozwoju społecznego, naukowego i kulturalnego Śląska, a także za troskę o życie duchowe mieszkańców Archidiecezji Katowickiej”.
Honorową Złotą Lampkę Górniczą po raz pierwszy przyznano w 1985 roku. Wśród wyróżnionych są m.in.: Henryk Mikołaj Górecki, Piotr Paleczny, Zygmunt Brachmański, (twórca statuetki) Adam Makowicz, Franciszek Pieczka i ks. Jerzy Szymik.
Tegoroczne wyróżnienie wpisuje się w Rok Kapłański i zbiega ze zbliżającymi się 75. urodzinami arcybiskupa Damiana Zimonia.
- Człowiek się starzeje. Widzę, że tym wyróżnieniem chcecie mnie jeszcze podtrzymać, żebym jeszcze trochę wytrzymał – żartował Metropolita odbierając nagrodę.
Laureat, ciesząc się z rozwoju Rybnika, (Arcybiskup urodził się w Niedobczycach, obecnej dzielnicy miasta) zauważył, że to rozwój na miarę encykliki „Caritas et Veritate”. - Papież podkreśla w niej, jak ważny jest wielokierunkowy rozwój, zarówno materialny, jak i etyczny. A w naszym mieście się to układa - dodał.
Rybnickie Dni Literatury są jednym z najstarszych wydarzeń
literackich w Polsce. Powstały w 1962 roku jako Rybnickie Dni Poezji organizowane w Klubie „Kontakty” przy Rybnickiej Fabryce Maszyn. Wkrótce zmieniły nazwę i poszerzyły ofertę o pozostałe gatunki literackie. Spotkania odbywały się w bibliotekach, klubach, szkołach. Towarzyszyły im kiermasze książki. W Teatrze Ziemi Rybnickiej odbywały się spektakle teatralne i koncerty. Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku nastąpiła ośmioletnia przerwa w organizacji imprezy. Od 36. edycji spotkania literackie organizowane były wyłącznie w miejskich instytucjach kultury. W ubiegłym roku Rybnickie Centrum Kultury włączyło do organizacji Dni Ośrodek Dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Rybniku.
W tym roku, dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego, spotkania odbywać się będą pod hasłem „Rybnik romantyczny”. Na najbliższy tydzień zaplanowano m.in. konferencje naukowe, panele dyskusyjne, spotkanie młodzieży z arcybiskupem Damianem Zimoniem, spektakle teatralne, a także koncert promujący najnowszą płytę Michała Bajora.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
21°C Niedziela
wieczór
18°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
19°C Poniedziałek
dzień
wiecej »