Reklama

Więcej cudzoziemców szkoli się na terrorystów

Coraz więcej cudzoziemców z Zachodu, w tym Amerykanów, podróżuje do Afganistanu i Pakistanu, by szkolić się w tamtejszych obozach paramilitarnych - pisze w poniedziałek "Washington Post", powołując się na amerykańskie i europejskie służby zwalczania terroryzmu.

Reklama

Napływ rekrutów pozostał na tym samym poziomie mimo nasilenia w zeszłym roku przez CIA kampanii zmierzającej do eliminowania dowódców Al-Kaidy i talibów w atakach samolotów bezzałogowych.

Według niemieckich służb wywiadowczych od stycznia do Pakistanu na szkolenie udało się co najmniej 30 rekrutów z Niemiec. Ok. 10 ludzi, niekoniecznie z tej samej grupy, w tym roku wróciło do Niemiec, co nasiliło obawy, że trwa przygotowywanie nowych zamachów terrorystycznych na cele w Europie - informuje "Washington Post".

"Sądzimy, że to wystarczy, by pokazać, jak poważne jest zagrożenie" - powiedział cytowany przez dziennik przedstawiciel niemieckich służb do walki z terroryzmem.

Niemieckie tajne służby są w stanie gotowości od września, kiedy to ugrupowania związane z talibami i Al-Kaidą opublikowały nagrania wideo, w których grożą Niemcom zemstą za udział w misji w Afganistanie. Niemcy mają w Afganistanie trzeci pod względem liczebności kontyngent, po USA i W. Brytanii, a terroryści usiłują zbić kapitał na sprzeciwie Niemców wobec wojny w tym kraju, którą - według sondaży - dezaprobuje ponad połowa obywateli - zwraca uwagę "Washington Post".

Informuje następnie, że dotyczy to nie tylko Niemiec, ale też innych krajów, których obywatele udają się do Pakistanu na szkolenie. Tajne służby w Europie od wielu lat ostrzegały przed zagrożeniem stwarzanym przez miejscowych radykałów, którzy szkolą się w Afganistanie i Pakistanie, żeby prowadzić świętą wojnę.

W sierpniu pakistańskie władze aresztowały 12 obcokrajowców zmierzających do Północnego Waziristanu, plemiennych terytoriów przy granicy z Afganistanem, gdzie znajduje się wiele obozów. Wśród aresztowanych było czterech Szwedów, w tym były więzień amerykańskiego obozu Guantanamo na Kubie.

Jednocześnie trzech obywateli Belgii i obywatel Francji są sądzeni w swoich krajach za związki z terroryzmem. Zostali oni aresztowani w ubiegłym roku po powrocie z pakistańskich obozów.

"Washington Post" zwraca uwagę, że w przeszłości tacy ochotnicy działali na własną rękę, a obecnie Al-Kaida i jej sojusznicy rozwinęli w Europie rozległe siatki rekrutacyjne. Ich agenci zapewniają kandydatom wszelką pomoc, pieniądze, doradzają w wyborze najlepszych tras, a nawet przekazują listy polecające.

Od soboty w Południowym Waziristanie trwa ofensywa pakistańskich wojsk mająca na celu wyparcie talibów i innych bojowników, a także likwidację obozów szkoleniowych. Eksperci zwracają jednak uwagę, że obozy terrorystów są o wiele bardziej mobilne niż kiedyś i z łatwością mogą przemieścić się na terytorium Pakistanu, a nawet na drugą stronę granicy, do Afganistanu - podkreśla dziennik.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| TERRORYZM, USA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Sobota
noc
0°C Sobota
rano
0°C Sobota
dzień
0°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama