Rosja zapewniła przedstawicieli Izraela, że sprzeciwia się rozpatrywaniu tzw. raportu Goldstone'a przez Radę Bezpieczeństwa ONZ - powiedział w poniedziałek wysoki rangą izraelski dyplomata. Raport oskarża Izrael i radykalną organizację palestyńską Hamas o zbrodnie wojenne w czasie izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy na przełomie roku.
Pod koniec ubiegłego tygodnia rosyjski ambasador w Izraelu przekazał tamtejszemu MSZ notę na ten temat od szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa.
"Wiadomość Ławrowa potwierdza, że Moskwa nie ma zamiaru poprzeć rozpatrywania raportu Goldstone'a przez Radę Bezpieczeństwa" - poinformował anonimowo ten dyplomata. W piątek dokument został przyjęty przez Radę Praw Człowieka ONZ.
Raport wzywa Radę Bezpieczeństwa ONZ do przekazania sprawy Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu, jeśli Izraelczycy lub Palestyńczycy sami nie przeprowadzą śledztwa w sprawie postawionych im zarzutów.
Raport, zlecony przez ONZ i sporządzony przez południowoafrykańskiego prawnika Richarda Goldstone'a, zarzuca Izraelowi i palestyńskim grupom zbrojnym "zbrodnie wojenne" w czasie 22 dni izraelskiej ofensywy w grudniu 2008 roku i w styczniu 2009 roku, która miała położyć kres palestyńskim ostrzałom rakietowym. W czasie kampanii zginęło ponad 1,4 tys. Palestyńczyków i 13 Izraelczyków. Zarówno Izrael, jak i Hamas odrzucają oskarżenia, zawarte w raporcie Goldstone'a.
Rada Praw Człowieka ONZ w piątek w Genewie przyjęła rezolucję aprobującą raport Goldstone'a większością 25 głosów (w tym Rosji). Przeciwko głosowało sześć krajów, w tym USA, a 11 wstrzymało się od głosu.
Izraelski dziennik "Haarec" napisał, że szef izraelskiego MSZ Awigdor Lieberaman, zwolennik "strategicznego dialogu" z Moskwą, odebrał piątkowy głos Rosji jako "osobisty policzek".
Palestyńczycy mają nadzieję, że głosowanie w Radzie Praw Człowieka stanie się pierwszym krokiem na drodze do postawienia izraelskich polityków i dowódców przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział już jednak, że żaden Izraelczyk nie musi się obawiać, iż zostanie wydany haskiemu trybunałowi. Według Netanjahu, raport Goldstone'a podważa prawo Izraela do samoobrony.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.