Sudańscy zwierzchnicy kościelni wzorują się na inicjatywach podejmowanych w Rwandzie po to, by przezwyciężyć plemienne traumy związane z ludobójstwem z 1994 r.
We wszystkich świątyniach chrześcijańskich Sudanu Południowego promuje się inicjatywę pokojową mającą na celu powstrzymanie walk plemiennych i niedopuszczenie do ludobójstwa, o którym coraz częściej mówi się w tym kraju. Konflikt między dwoma grupami etnicznymi – Dinka i Nuer, reprezentowanymi odpowiednio przez zwolenników obecnego prezydenta kraju i byłego wiceprezydenta, zaostrzył się od grudnia ub. roku, prowokując kolejną wojnę domową i jeden z największych kryzysów humanitarnych. Stąd kościelna inicjatywa pokojowa celem zmniejszenia wzajemnych napięć i budowania pojednania. Wspiera ją m.in. amerykańska Caritas.
Co ciekawe, sudańscy zwierzchnicy kościelni wzorują się na inicjatywach podejmowanych w Rwandzie po to, by przezwyciężyć plemienne traumy związane z ludobójstwem z 1994 r. W tym celu przedstawiciele Rady Kościołów Sudanu Południowego odwiedzili Kigali i rozmawiali z ludźmi promującymi dialog, pojednanie i wzajemne przebaczenie w rwandyjskim społeczeństwie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.