Prawie 15 tys. odwiedzających wchodzi co miesiąc na filipińską stronę internetową Parokya sa Web (Parafia w sieci). Znajduje się ona na blogu ks. Roberto Reyesa z diecezji Cubao koło Manili, znanego ze swej działalności społecznej.
Na witrynie „wirtualnej parafii” prowadzone są dyskusje na tematy religijne i społeczne. Ks. Reyes codziennie komentuje tam fragment Ewangelii, publikuje swoje homilie, wiadomości, zdjęcia i prezentacje multimedialne. Odpowiada także na pytania internautów i zbiera ich intencje modlitewne.
Po roku działania „wirtualnej parafii” 40-osobowa grupa blogerów spotkała się w barze w Quezon City. Większość z nich stanowiły tzw. mamusie-blogerki, które udzielają się w internecie w kwestiach dotyczących macierzyństwa. Pochwaliły one ks. Reyesa, że jest dobrym blogerem, gdyż jego wpisy są „krótkie, ale znaczące” dla ludzi „spragnionych duchowości on-line”.
Po spotkaniu ks. Reyes powiedział, że dzięki internetowi i e-mailom może prowadzić dialog z szerokim spektrum ludzi. – Myślę, że właśnie na tym polega ewangelizacja – dodał filipiński kapłan.
Wyjaśnił, że Sobór Watykański II zdefiniował Kościół jako lud Boży. – Tam, gdzie znajdujesz ludzi, tam jest Kościół. Ja ich znajduję w internecie – zaznaczył duchowny. Wyraził przekonanie, iż „Duch Święty działa w cyberprzestrzeni”, dlatego parafia w sieci jest „rozwijającą się rzeczywistością”.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.