Reklama

Franciszek przypomniał bł. ks. Jerzego Popiełuszkę

Papież zachęcił pielgrzymów polskich, by naśladując przykład tego męczennika, budowali sprawiedliwy ład społeczny.

Reklama

Oto słowa papieża skierowane do Polaków:

Pozdrawiam pielgrzymów polskich. Dzisiaj w liturgii wspominamy błogosławionego męczennika, księdza (Jerzego) Popiełuszkę. Odważnie dopominał się on w sprawie robotników i ich rodzin, domagając się sprawiedliwości, godziwych środków do życia, cywilnej i religijnej wolności ojczyzny. Słowa św. Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” (Rz 12,12) uczynił mottem swej pasterskiej posługi. Niech te słowa będą dzisiaj również dla was, dla waszych rodzin i narodu polskiego, wezwaniem do budowania sprawiedliwego ładu społecznego w codziennym poszukiwaniu ewangelicznego dobra. Z serca wam błogosławię.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, rozważamy dzisiaj uczynki miłosierdzia: głodnych nakarmić i spragnionych napoić. Media często informują nas o ludziach głodujących w różnych krajach i pozbawionych dostępu do wody. Podejmowane są kampanie pomocy, aby pobudzić świat do solidarności z nimi. Warto też pomyśleć o pomocy na rzecz potrzebujących, żyjących obok nas, których spotykamy na ulicy, lub pukających do naszych domów. Czy usiłujemy zaradzić ich potrzebom? Doświadczenie głodu jest trudne. Wiedzą o tym ludzie, którzy przeżyli czasy wojny i głodujący. Ewangeliczna scena rozmnożenia przez Pana Jezusa chlebów i ryb, które poleca uczniom rozdzielić między wszystkich, przypomina nam, że to, co posiadamy, powierzone w ręce Boga i podzielone z wiarą, staje się obfitym darem. Niech dojrzewa w nas solidarna świadomość, uznająca pożywienie i dostęp do wody za powszechne prawo wszystkich ludzi, które nie dopuszcza różnic czy dyskryminacji. Pamiętajmy, że pełniąc uczynki miłosierdzia, nawiązujemy przez nie więź i z potrzebującymi, i z Bogiem, który objawia w nich swoje oblicze.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli między innymi: pielgrzymi z parafii Trójcy Przenajświętszej z Grajewa (diec. łomżyńska), Matki Bożej Różańcowej z Luzina (arch. gdańska), św. Jana Apostoła z Warszawy, Ducha Świętego i Miłosierdzia Bożego z Tychów, św. Wojciecha z Radzionkowa, Najśw. Serca Pana Jezusa z Rybnika-Boguszowic (arch. katowicka), św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty z Mielca; św. Ojca Pio z Wrocławia. Ponadto pielgrzymka Klubu Inteligencji Katolickiej z Płocka, laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej, Stowarzyszenie Matki Bożej Królowej Pokoju i Pojednania z Białegostoku.

Na zakończenie środowej audiencji papież pozdrowił także Słowaków. Przypomniał przy tym, że każdy z nas wezwany jest do ewangelizowania środowiska, w którym żyje i pracuje. Tym samym nawiązał do przypadającej 23 października Światowej Niedzieli Misyjnej. Wskazał, że jest to doskonała okazja do podjęcia refleksji nad koniecznością misyjnego zaangażowania zarówno całego Kościoła, jak i poszczególnych chrześcijan. 

W tym roku Kościół katolicki obchodzić będzie Światową Niedzielę Misyjną już po raz 90. Z tej okazji we wszystkich świątyniach tradycyjnie już zbierane będą pieniądze na pomoc dla ok. 1200 najbiedniejszych diecezji na świecie. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był w 1926 r. papież Pius XI, który wyznaczył na ten dzień przedostatnią niedzielę października. Jest to największa akcja solidarności na świecie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama