Nie widać książkowego kryzysu

Na rozpoczętych dziś w Krakowie 20. Międzynarodowych Targach Książki kłębią się tłumy czytelników.

Gromada uczennic Centrum Edukacyjnego "Radosna Nowina" opadła o. Leona Knabita, benedytyna z Tyńca, podpisującego książki na stoisku pijarskiego Wydawnictwa eSPe.

- On tak ciekawie pisze i mówi. Łatwo trafia do młodych - mówiły uczennice.

- Czasy się zmieniają, a książki wciąż się sprzedają. Cywilizacja obrazkowa jeszcze nie triumfuje. Liczy się także słowo - powiedział o. Leon. który co roku jest rekordzistą w liczbie targowych spotkań z czytelnikami.

Czytelnicy odwiedzali również stoisko C2, gdzie prezentowano "Gościa Niedzielnego", "Małego Gościa Niedzielnego", Radio eM oraz płyty i książki Instytutu Gość Media.

Duża liczba odwiedzających targi cieszy ich organizatorów. - Zainteresowanie Targami Książki pokazuje, że kryzys czytelnictwa nie dotyczy Krakowa. Zgodnie z naszymi statystykami, z roku na rok zwiększa się liczba wystawców, prezentujących coraz bogatszą ofertę. Przybywa również zwiedzających. Polacy mało czytają? Być może, ale na pewno nie w Krakowie. Stolica Małopolski od lat uznawana jest za centrum kulturalne naszego kraju. Niezmiernie się cieszymy, że mamy w tym swój udział - stwierdziła Grażyna Grabowska, prezes Zarządu Targów w Krakowie.

Krakowskie wydawnictwa katolickie, jak zwykle, przygotowały na targi nowości. - Ponieważ wielu czytelników naszych książek sygnalizowało nam, że chcieliby pogłębić wiedzę na temat relikwii, zamówiliśmy książkę na ten temat u doświadczonej autorki - Aleksandry Zapotoczny z Rzymu. Jej publikacja "Zakazane relikwie. Niezwykłe pamiątki chrześcijańskie" jest dostępna na naszym stoisku targowym - powiedział ks. Zygmunt Kosowski, dyrektor Wydawnictwa św. Stanisława BM.

Kilka nowości przygotowało również jezuickie wydawnictwo WAM. - Sądzę, że wielu czytelników zainteresuje książka ks. Jana Kaczkowskiego i Joanny Podsadeckiej "Dasz radę. Ostatnia rozmowa". Współautorka rozmawiała z dającym piękne świadectwo zmagania się z chorobą księdzem na dwa miesiące przed jego śmiercią. Wykorzystano m.in. część pytań zadanych ks. Kaczkowskiemu za pośrednictwem portalu deon.pl w ramach akcji "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć od księdza, ale baliście się zapytać". Zaciekawi na pewno również książka Josepha Ratzingera "Głód Boga". Jednego z najwybitniejszych teologów przełomu tysiącleci - papieża Benedykta XVI - poznajemy w roli duszpasterza małej wiejskiej wspólnoty. Jako prefekt Kongregacji ds. Nauki Wiary przez wiele lat głosił kazania dla parafian Pentling, niewielkiej miejscowości w jego rodzinnej Bawarii. Możemy w nich odnaleźć wszystkie najważniejsze tematy teologii przyszłego papieża, osadzone w konkrecie życia codziennego. Zapis tych kazań znalazł się w książce - powiedział Dariusz Kobucki z WAM.

W sobotę 29 października o godz. 16 w sali Wiedeń na Targach Książki z czytelnikami spotka się Joanna Podsadecka, przeprowadzająca ostatni wywiad z ks. Kaczkowskim.

Wydawnictwo eSPe przygotowało z kolei ciekawą publikację historyczną "Mit papieża Hitlera. Jak Pius XII ratował Żydów z rąk nazistów". - Jej autor prof. David G. Dallin broni papieża przed zarzutami o niedostateczne sprzeciwianie się zbrodniczej polityce niemieckiej. Jego twierdzenia mają tym większy ciężar gatunkowy, że jest on nie tylko uczonym historykiem, lecz także konserwatywnym rabinem - poinformowała Maria Wojciechowska z Wydawnictwa eSPe.

Imprezy targowe odbywają się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym Expo Kraków (ul. Galicyjska 9). 27 października stoiska są czynne od godz. 10 do 17, 28 i 29 października - od godz. 10 do 19, zaś w niedzielę - od godz. 10 do 17. Posiadacze biletu mogą w dniu odwiedzin stoisk targowych jeździć bezpłatnie po Krakowie środkami komunikacji miejskiej.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-9°C Niedziela
wieczór
-12°C Poniedziałek
noc
-14°C Poniedziałek
rano
-8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »