Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział w piątek w czasie wizyty w Pradze, że Republika Czeska jest gotowa uczestniczyć w amerykańskim projekcie nowej tarczy antyrakietowej.
Stanowisko to potwierdził czeski premier Jan Fischer.
17 września prezydent USA Barack Obama ogłosił decyzję o rezygnacji z dotychczasowych planów zbudowania stałych elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Zapowiedział jednocześnie podjęcie prac nad nowym systemem zwalczania pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu, którego skuteczność ma być jeszcze większa.
Według Bidena, w listopadzie przyjedzie do Pragi zespół ekspertów, by przeprowadzić rozmowy na temat nowej wersji obrony antyrakietowej.
Jak zaznaczył Fischer, Praga będzie dopiero poszukiwać swego miejsca w tym systemie i konkretyzować je w zależności od otrzymywanych informacji. Podkreślił, iż cały system tworzony jest obecnie przede wszystkim jako projekt sojuszniczy, a Stany Zjednoczone traktują Republikę Czeską po 20 latach budowania demokracji jako "kraj dostatecznie dojrzały" do tego, by sam zadecydował o swym udziale w tym przedsięwzięciu.
Wiceprezydent USA i premier Republiki Czeskiej rozmawiali również na temat bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji źródeł energii.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.