Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział w piątek w czasie wizyty w Pradze, że Republika Czeska jest gotowa uczestniczyć w amerykańskim projekcie nowej tarczy antyrakietowej.
Stanowisko to potwierdził czeski premier Jan Fischer.
17 września prezydent USA Barack Obama ogłosił decyzję o rezygnacji z dotychczasowych planów zbudowania stałych elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Zapowiedział jednocześnie podjęcie prac nad nowym systemem zwalczania pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu, którego skuteczność ma być jeszcze większa.
Według Bidena, w listopadzie przyjedzie do Pragi zespół ekspertów, by przeprowadzić rozmowy na temat nowej wersji obrony antyrakietowej.
Jak zaznaczył Fischer, Praga będzie dopiero poszukiwać swego miejsca w tym systemie i konkretyzować je w zależności od otrzymywanych informacji. Podkreślił, iż cały system tworzony jest obecnie przede wszystkim jako projekt sojuszniczy, a Stany Zjednoczone traktują Republikę Czeską po 20 latach budowania demokracji jako "kraj dostatecznie dojrzały" do tego, by sam zadecydował o swym udziale w tym przedsięwzięciu.
Wiceprezydent USA i premier Republiki Czeskiej rozmawiali również na temat bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji źródeł energii.
Stowarzyszenia rodzinne we Francji nie zgadzają się na nowy program edukacji seksualnej.
Sieci trzech krajów pracują obecnie w tzw. trybie izolowanej wyspy.
Uruchomiono tam specjalny numer. Asystenci odpowiadają w ciągu 48 godzin.
Potępił prawo pozwalające na konfiskatę ziemi białych farmerów w RPA.
Zrewanżował się w ten sposób za podobną decyzję Bidena wobec niego w 2021 roku.
W tej chwili weszliśmy w okolice deficytu w rachunku bieżącym.