Reklama

Ustawa o narodzie Rosji grozi powtórzeniem doświadczeń ZSRR

Tworzenie narodu przy pomocy specjalnych ustaw grozi powtórzeniem doświadczeń ZSRR i powstaniem fikcyjnej wspólnoty, która rozpadnie się, gdy zabraknie czynników spajających ją od zewnątrz - piszą w środę "Wiedomosti", komentując pomysł ustawy o narodzie Rosji.

Reklama

Propozycję opracowania takiej ustawy zaakceptował w poniedziałek prezydent Władimir Putin na posiedzeniu prezydenckiej Rady ds. narodowościowych. Szef państwa zgodził się z pomysłem, by na podstawie strategii państwowej polityki narodowościowej opracować ustawę o narodzie Rosji (ros. rossijskaja nacija) i oświadczył, że należy rozpocząć praktyczną pracę nad tą ideą.

Jak zauważają "Wiedomosti", wzmożone zainteresowanie problemami tożsamości narodowej przeżyły dawne kraje socjalistyczne w okresie po rozpadzie ZSRR. W Rosji - zdaniem gazety - "tymi kwestiami na poważnie się nie zajęto, chociaż mówiono o tym regularnie"; stąd "na miejscu zgody narodowej jest pustka, której najlepszą ilustracją jest zagadkowy Dzień Jedności Narodowej 4 listopada".

Komentując opinię, że specjalna ustawa potrzebna jest, by wprowadzić pojęcie "narodu obywatelskiego", "Wiedomosti" przypuszczają, że "być może są pewne niuanse filozoficzne, których wyjaśnienie w ustawie pozwoli 'wieloetnicznemu narodowi Federacji Rosyjskiej' zrozumieć, czemu jest 'narodem Rosji' i niczym innym". Zarazem dziennik zauważa, że "naród obywatelski" powstaje dzięki temu, że "mieszkańcy kraju czują się pełnowartościowymi uczestnikami procesów politycznych i gospodarczych".

"W pewnym sensie ustawa o narodzie Rosji powinna być przedłużeniem sukcesu mobilizacji łączącej Rosjan, a gasnącej w ostatnim czasie pod wpływem kryzysu gospodarczego" - oceniają "Wiedomosti".

Dziennik informuje, że uczestnicy poniedziałkowego spotkania (którymi byli przedstawiciele różnych żyjących w Rosji narodowości - PAP) zgodnie oceniali, że wzrosło poczucie zgody łączącej te grupy. "Jednak nikt nie zaznaczył, że tłem dla tego jest potężna propaganda na temat wroga zewnętrznego" - piszą "Wiedomosti".

Gazeta zauważa, że zwolennicy teorii spiskowej mogą dopatrzeć się w idei ustawy o narodzie przejawu zarządzania politycznego. "W Tadżykistanie rok temu przyjęto ustawę o przywódcy narodu, gwarantującą dożywotnią nietykalność i udział w rządzeniu krajem. Jest to dobre doświadczenie z dziedziny technologii, jednak jest jasne, że dla jego powtórzenia potrzebne jest choćby pojęcie narodu" - oceniają "Wiedomosti"

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama