PAP wprowadza nowe technologie przekazu

Nie tylko tekst i zdjęcia, ale też dźwięk, wideo i grafika, w tym animacje 3D - Polska Agencja Prasowa wzbogaca ofertę rynkową i wprowadza nowe technologie przekazu. PAP ogłasza też konkurs dla najlepszych dziennikarzy informacyjnych. O nagrodę im. wieloletniego korespondenta PAP Ryszarda Kapuścińskiego będą mogli walczyć dziennikarze prasowi, radiowi i telewizyjni.

"Chcielibyśmy, niezależnie od technologii, jakiej się używa w przekazywaniu informacji, zawsze być kojarzeni z rzetelnością, obiektywizmem, jakością warsztatu dziennikarskiego, szybkością przekazu i chcemy wspierać tego typu dziennikarstwo" - powiedziała członek zarządu PAP dr Ada Kostrz-Kostecka podczas piątkowej konferencji prasowej.

"Dlatego z inicjatywy naszej Rady Programowej i w porozumieniu z panią Alicją Kapuścińską Polska Agencja Prasowa ufunduje nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego dla dziennikarzy informacyjnych, w tym korespondentów" - dodała. I edycja konkursu ruszy w styczniu 2010 r.

Kostrz-Kostecka podkreśliła także, że zmiany na rynku wymagają rozwoju nowych technologii w PAP - w niebyt odchodzi bowiem model, w którym prasa była głównym odbiorcą agencyjnych treści.

"Ten rynek się zmienia i tak naprawdę obecnie agencje powinny się nazywać: agencje multimedialne, dlatego że trzeba myśleć o internecie i innych odbiorcach, którzy chcieliby mieć nie tylko tekst i foto, ale również infografikę, infografikę flashową, wideo, audio. I my też to zaczęliśmy robić. Tak więc zmieniamy się" - powiedziała Kostrz-Kostecka podczas konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie PAP.

Jako przykład tych zmian p.o. redaktor naczelny PAP Mirosław Harasim podał pliki dźwiękowe, które od dwóch tygodni PAP dołącza do depesz Codziennego Serwisu Informacyjnego. "W tej chwili jest to 10-20 plików dziennie o długości od 30 sekund do trzech minut każdy. Od nowego roku tych plików będzie do 50" - powiedział Harasim.

PAP oferuje już także pliki wideo. Na razie w serwisie ciekawostkowym PAP Life. "Od nowego roku będą one zamieszczane również w Codziennym Serwisie Informacyjnym - na początek będą to wiadomości sportowe i ciekawe wydarzenia z terenu" - powiedział Harasim.

O rewolucji w przekazie informacji i związanych z tym zmianach na rynku mówił też prezes austriackiej Agencji APA Peter Kropsch.

"Agencje informacyjne nie będą pracować tak jak 150 lat temu. Jeżeli nie poradzą sobie ze współczesnymi wyzwaniami, czeka je ciemna przyszłość" - powiedział Kropsch. Według niego jesteśmy świadkami największej jak dotąd zmiany na rynku medialnym, którą wymusił m.in. internet. Kropsch wskazał też jednak, że agencja informacyjna jako zewnętrzny dostawca zawsze będzie bardziej efektywnym, tańszym i szybszym źródłem treści niż poszczególni odbiorcy.

Kropsch poruszył przy tym problemy, jakie rodzi rozwój technologii - m.in. koszty, które agencje muszą ponosić na informatyzację czy prawa autorskie do publikowanych treści. "Większość naszych informacji w ciągu kilku sekund jest dziś powszechnie dostępna w internecie i może być redystrybuowana. Dlatego dużym i szeroko dyskutowanym w świecie pytaniem jest, jak poradzić sobie z kwestią praw autorskich do tych treści" - mówił Kropsch.

O potrzebie "redefiniowania" roli agencji informacyjnych na rynku medialnym mówił też medioznawca dr Stanisław Jędrzejewski. "Agencje moim zdaniem są dzisiaj skazane, by walczyć na coraz ostrzejszym rynku mediów, walczyć z wieloma konkurentami" - powiedział Jędrzejewski.

Polska Agencja Prasowa jest producentem i wydawcą m.in. Codziennego Serwisu Informacyjnego, Codziennego Serwisu Fotograficznego, Serwisu Infograficznego, Serwisu Naukowego, Serwisu PAP Life oraz wielu serwisów tematycznych. Agencja zatrudnia 250 dziennikarzy w kraju i za granicą, którzy każdego dnia tworzą 1000-1300 informacji.

Kostrz-Kostecka przypomniała, że początkiem dużych zmian w Agencji było uruchomienie w czerwcu nowego systemu edycyjnego TRYTON. Do tej pory w nowym systemie wydawane są główne serwisy PAP. W weekend pracę w systemie TRYTON rozpocznie PAP Biznes - dział agencji przygotowujący serwis finansowy.

TRYTON pozwala opisywać wszystkie rodzaje informacji (teksty, grafiki, animacje, zdjęcia, wideo, audio) zgodnie ze standardem IPTC (International Press Telecommunications Council). Dzięki systemowi TRYTON PAP ma możliwość tworzenia tzw. infopakietów - tematycznie powiązanych depesz, zdjęć, plików dźwiękowych i wideo oraz infografiki.

Bogaty zestaw metadanych (niewidocznych dla czytelnika informacji o materiale) pozwala automatycznie dystrybuować, archiwizować i pozycjonować newsy oraz tworzyć spersonalizowane kanały dystrybucji, informatory i bazy tematyczne. Dzięki takim rozwiązaniom PAP może zaoferować klientom np. aktualności on-line. Są one dostępne również w formacie flash, jako automatycznie aktualizowana aplikacja, gotowa do wstawienia na strony internetowe lub do wyświetlenia na ekranach np. w środkach komunikacji publicznej, urzędach.

PAP tworzy też codzienne serwisy informacyjne SMS, MMS i WAP dla operatorów telefonii komórkowej. Serwisy są opracowywane na indywidualne zlecenie odbiorców i dostosowane do formatów powszechnie używanych w telefonach komórkowych.

PAP Foto oferuje bogaty serwis zdjęciowy oraz cyfrowe bazy zdjęć, zawierające ponad 3 mln fotografii zarówno archiwalnych, jak też obrazujących wydarzenia bieżące. PAP realizuje też sesje fotograficzne na zlecenie klienta.

Serwis PAP to także grafiki interaktywne i animacje 3D. Grafiki w formacie flash składają się z warstwy tekstowej, zdjęć, plików wideo oraz grafiki wektorowej. Mogą być przygotowane na indywidualne zamówienie klienta.

Multimedialny przekaz proponuje także PAP Life - lekki w formie i treści serwis informacyjny, oferujący klientom materiały dotyczące m.in. show-biznesu, mody, zdrowia, nowinek technicznych. Każdego dnia zamieszczanych jest w nim 40-60 w większości autorskich tekstów, bogato ilustrowanych zdjęciami, nagraniami dźwiękowymi oraz wideo. Niebawem serwis zostanie wzbogacony o interesujące materiały ze świata sportu: wywiady z gwiazdami, ciekawostki zza kulis wielkich sportowych aren i boisk.

Pełny obraz możliwości technicznych daje multimedialny Portal Historyczny PAP - unikalne kompendium wiedzy i cenne narzędzie dydaktyczne rekomendowane nauczycielom i uczniom szkół średnich przez MEN. Tygodniowo na stronie portalu notowanych jest do 10 tys. wejść.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MEDIA, MULTIMEDIA, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Czwartek
noc
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
wiecej »