Premier: Polska szkoła potrzebuje reformy

Polska szkoła potrzebuje systemowej i programowej reformy - stwierdziła premier Beata Szydło podczas czwartkowej sejmowej debaty nad wnioskiem PO o wotum nieufności dla minister edukacji Anny Zalewskiej.

Premier podkreśliła, że reformy PiS wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Polaków. Jak dodała, rząd konsekwentnie realizuje zapowiedzi z kampanii wyborczej.

"Polska musi być państwem, które gwarantuje obywatelom godne życie, bezpieczeństwo, możliwość realizacji marzeń i ambicji. Właśnie w to wpisuje się proponowana przez minister Annę Zalewską, przez rząd PiS, reforma edukacji, reforma polskiej szkoły, reforma, której polska szkoła po prosu potrzebuje" - powiedziała szefowa rządu.

"Przygotowaliśmy projekt reformy edukacji. Dlaczego? Bo polska szkoła tej reformy potrzebuje, potrzebuje reformy systemowej, programowej" - dodała.

Premier zaznaczyła, że reforma edukacji jest prowadzana zgodnie z planem, a minister Zalewska skutecznie przeprowadziła zniesienie obowiązku szkolnego sześciolatków.

Czytaj także:

Tomasz Jaskóła (Kukiz'15) mówił, że w czwartkowej debacie nad wnioskiem o wotum nieufności nie można oceniać wyłącznie projektowanej reformy edukacji, ale 12 miesięcy działalności minister Zalewskiej. W tym czasie, jak powiedział, było "sporo pozytywnych zmian", dotyczących np. matury czy 6-latków. Wśród negatywów wymienił "zwiększenie roli kuratorów" i "uderzenie w edukację domową".

Poseł Kukiz'15 zarzucił PiS, że ws. tak ważnej reformy jak likwidacja gimnazjów nie "posłuchał suwerena". "Czyli nie zaproponowaliście referendum (...) I to jest nasz wniosek - klubu Kukiz: przeprowadźcie referendum ws. gimnazjum skoro tak bardzo dzieli to Polaków"" - powiedział Jaskóła.

Według niego gimnazja rodzą wiele problemów np. związanych z przemocą wśród uczniów, ale ich likwidacja wcale nie poprawi modelu edukacji.

"Nie będzie zmiany w edukacji i państwa spór jest jałowy dopóki się nie odwołacie do referendum. Nie będzie tej zmiany dopóki nie wprowadzimy bonu oświatowego - konkurencyjności w oświacie, wsparcia również dla oświaty niepublicznej, wolności wyboru programów" - mówił Jaskóła. "Zaufajmy rodzicom" - dodał.

"Przez 8 lat mogliście reformować polską edukację, a wy tę polską edukację niszczyliście. Poprawialiście wskaźniki przedszkolne poprzez siłowe wypchnięcie 6-latków do szkół" - tak Machałek zwróciła się do posłów PO, autorów wniosku o wotum nieufności wobec minister edukacji.

"Przedstawiliście wniosek (...), który jest chaotyczny, z błędami językowymi, oparty na fałszywych przesłankach, szkodliwy, a przede wszystkim niebezpieczny, bo chcecie zachować ten stan edukacji, do którego doprowadziliście przez 8 lat. Właśnie stan chaosu, stan, w którym nie słuchaliście rodziców, nie słuchaliście nauczycieli. Przypomnę, że za reformą edukacji jest ponad 60 proc. rodziców oraz ponad 50 proc. ogółu Polaków. Gdzie teraz jesteście, gdzie teraz jesteście, gdzie teraz słuchacie Polaków? Dalej uważacie, że jesteście mądrzejsi od nich?" - mówiła posłanka PiS zwracając się do posłów Platformy.

Podkreśliła, że reforma edukacji była przygotowana od czasu gdy PiS ogłosiło swój program wyborczy. "I Polacy zagłosowali za reformą edukacji, która zawierała w sobie wygaszanie gimnazjów. Reforma edukacji jest dobrze przygotowana i będzie wprowadzana powoli, stopniowo zgodnie z cyklami edukacyjnymi" - zaznaczyła Machałek.

Jak mówiła, reforma przywróci "porządne kształcenie ogólne, licea ogólnokształcące". "Które wyście zniszczyli" - dodała pod adresem posłów PO. "Wzmacniamy szkołę podstawową poprzez konsolidację z gimnazjum. My nie likwidujemy gimnazjów. My je konsolidujemy ze szkołami podstawowymi" - powiedziała Machałek.

Zapewniła, że na reformę edukacji przygotowano środki wysokości 2 mld zł. Zapewniła także, że w wyniku zmian nauczyciele nie stracą pracy, tak jak nie stracili, gdy zniesiono obowiązek szkolny dla sześciolatków. "Troszczymy się o nauczycieli, ale najważniejsze jest dla nas dziecko" - podkreśliła posłanka PiS.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  04.11.2016 05:41
  problem w tym,ze od roku wszystkie reformy PiS to rujnowanie panstwa.Nawet nieboszczykow a wlasciwie to co po nich po wypadku i 6 latach rozkladu zostalo beda wykopywac czyli bezczescic aby udowodnic,ze Tusk zrobil mgle i zmusil pilotow do lamania Prawa Lotniczego i ladowania we mgle na nieistniejacym lotnisku.A tzw"ciemny lud" ma swoje igrzyska i sie cieszy...Polacy co sie z wami stalo? Koniecznie chcecie zrujnowac Polske?
 • tantkiewicz
  04.11.2016 08:55
  Ta jest repolonizcja polskiego szkolnictwa i zastopowanie germanizacji za rzadow PO-PSL.
 • belferpolski61@
  04.11.2016 09:17
  Polska szkoła potrzebuje reformy - systemowej i programowej, i zgoda. Tylko nie można przeprowadzać jej w taki sposób. Odniosę się wyłącznie do dwóch kwestii, choć jest ich więcej (świadczących na niekorzyść tych, którzy zabrali się za zmiany w nieprofesjonalny sposób). Po pierwsze - podstawy programowe muszą. podkreślę: muszą, być przygotowane rzetelnie, dobrze, skutecznie i być ze sobą powiązane, współgrać - od pierwszej klasy szkoły podstawowej po czwartą klasę liceum i piątą technikum. Programy szkolne muszą być dobrym mechanizmem, który zacznie przeciwdziałać zapaści cywilizacyjnej i funkcjonalnemu analfabetyzmowi polskich dzieci oraz młodzieży. A za tym idzie rzecz druga: opracowanie, skonstruowanie podręczników (też dobrych) dla wszystkich klas, wszystkich rodzajów szkół, wydrukowanie ich wymaga także czasu i odpowiedzialności. Takich spraw nie załatwia się w kilka miesięcy, tygodni. I taki jest mój zasadniczy zarzut dla tych zmian (uczestniczyłem w nich jako tzw. ekspert, ale tego dziś żałuję). Ważne reformy przeprowadza się zbyt pospiesznie, nie przygotowując ich merytorycznie dobrze, a właściwie - bardzo nieprofesjonalnie. I jeszcze jedno: uważam, że warto wrócić do struktury - osiem lat szkoły podstawowej, cztery liceum, pięć technikum, ale nie w takim stylu. Nie w takim. O innych zarzutach, istotnych wielce, z braku miejsca nie wspomnę.
 • Gość
  04.11.2016 12:33
  Gość jak Trybuna Ludu za najlepszych czasów: daje głosy tylko swoich. Tylko PiS i Kukiz 15. Ciemnego ludu historia niczego nie nauczyła...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  29°C Czwartek
  dzień
  30°C Czwartek
  wieczór
  24°C Piątek
  noc
  14°C Piątek
  rano
  wiecej »