Jeśli zostanę wybrany na nowego selekcjonera reprezentacji Polski, to nie ma możliwości, bym współpracował z innymi trenerami, np. Pawłem Janasem czy Stefanem Majewskim. Wezmę na ramiona całą odpowiedzialność, a przeszedłem już tyle, że plecy mam bardzo mocne - powiedział trener KGHM Zagłębia Lubin Franciszek Smuda.
Pytany czy jego ewentualny wybór na szkoleniowca kadry nie będzie jedynie reakcją PZPN na krytykę ze strony kibiców, a nie na jego rzeczywiste umiejętności, trener odpowiedział, że gdyby chciał takie kwestie rozpatrywać i się na nie złościć, to mogłoby się to negatywnie odbić na jego dotychczasowej pracy w klubie.
"Staram się tego nie łączyć. Były rozmowy w związku, skończyły się i teraz trwa cisza przedwyborcza. Ja spokojnie czekam i myślę tylko o czwartkowym meczu z Polonią Bytom" - podkreślił Smuda.
Szkoleniowiec podkreślił jednak, że praca z kadrą, jeśli "bierze się pod uwagę prawdziwe i mocne zaangażowanie", jest o wiele trudniejsza niż praca z drużyną klubową i przede wszystkim zupełnie inna. "Oba zespoły trzeba układać, ale w kadrze zawodnicy są przecież inaczej wyszkoleni technicznie i fizycznie" - tłumaczył Smuda.
Zapytany o presję ze strony kibiców, która zawsze towarzyszy występom drużyny narodowej, trener zaznaczył, że występuje ona także w rozgrywkach ligowych. "Wszyscy chcemy wygrywać. Ja także jestem kibicem i gdy oglądam mecz reprezentacji, to też chcę żeby wygrali i chyba czasem denerwuję się nawet bardziej niż siedzący na ławce trener" - przyznał Smuda.
Opiekun Zagłębia zajął również stanowisko w kwestii okresowych raportów z pracy z kadrą, które w wypadku wyboru na selekcjonera będzie musiał przedstawiać władzom PZPN. "To prawda, że jeżeli drużyna gra słabo to takie sprawozdanie trzeba złożyć, ale jeśli pokaże się dobrą grę na boisku, to nikt takiego raportu nie będzie wymagał" - mówił.
Zapewnił także, że gdyby rzeczywiście został wybrany na stanowisko trenera reprezentacji, to jego osobowość pozostanie taka sama. "Charakter Smudy jest tylko jeden i się nie zmienia" - podkreślił.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.