Reklama

Chrześcijaństwo wymaga odwagi

Życie po chrześcijańsku wymaga od młodych ludzi odwagi; istnienie Boga jest przez wielu postrzegane jako ograniczenie nałożone na ludzką wolność - powiedział PAP brat Alois, przeor wspólnoty ekumenicznej z Taizé.

Reklama

W Poznaniu trwają przygotowania do organizowanego przez wspólnotę 32. Europejskiego Spotkania Młodych, które odbędzie się pod koniec grudnia i na początku stycznia przyszłego roku. Spotkanie organizowane jest w Polsce po raz czwarty.

Jak powiedział brat Alois, grudniowe spotkanie w Poznaniu ma dać młodym ludziom nadzieję. "Pragniemy, by wiara w Boga tchnęła w młodych ludzi z całej Europy ufność w przyszłość. W ich własną przyszłość, gdyż często widzą oni czekające ich problemy. W przyszłość Kościoła, w którym zachodzi wiele zmian, i w przyszłość naszych społeczeństw" - powiedział. Jak zaznaczył, życie po chrześcijańsku i przekazywanie innym własnej ufności w Boga wymaga od młodych odwagi. Wyraził nadzieję, że w czasie spotkania w Poznaniu młodzi znajdą jej źródło w modlitwie, pomoże też "nam wszystkim odnaleźć świeżość Ewangelii i stać się zaczynem wspólnoty".

Według brata Aloisa, religijność młodych Europejczyków zmienia się. Jak powiedział, młodzież coraz częściej szuka źródeł wiary, stara się odkryć "jak dzisiaj wierzyć w Boga, jak ufność w Boga może naznaczyć i przeobrazić nasze życie".

"W naszym współczesnym świecie trudniej wierzyć w Boga. Istnienie Boga jest przez wielu postrzegane jako ograniczenie nałożone na ludzką wolność. A jednak ze zdumieniem spostrzegamy, że budzi się na nowo pragnienie duchowości. Wielu młodych pragnie głębszych poszukiwań, nie zadowala się życiem na powierzchni, chce znaleźć coś, co nada życiu sens. Są otwarci na transcendencję wykraczającą poza życie materialne" - powiedział przeor wspólnoty.

Brat Alois wskazał także, w jaki sposób wspólnota oddziałuje na młodych. "Najważniejsze są dla nas spotkania młodych, które każdego tygodnia, przez cały rok, odbywają się w samym Taiz,. Przede wszystkim podczas tych spotkań możemy dzielić się z młodymi ludźmi tym, co jest centralne dla powołania naszej wspólnoty. Dzieje się to szczególnie podczas wspólnej modlitwy, na którą zbieramy się razem trzy razy dziennie" - wyjaśnił

Jak zaznaczył, ważną rolę w organizowanych w europejskich miastach spotkaniach młodych odgrywają spotkania we wspólnotach parafialnych oraz przyjmowanie młodych pielgrzymów w domach mieszkańców miast - gospodarzy spotkań.

"To, że rodziny otwierają swoje drzwi przed młodymi, których nie znają, którzy mówią innymi językami, uwypukla wspólnotę Kościoła i pogłębia wzajemne zrozumienie między narodami. Przyjmując młodych ludzi starsi umacniają zaufanie między pokoleniami. Wzajemna gościna, otwieranie się na innych może zmienić twarz Kościoła. Doświadczanie wspólnoty ponad granicami otwiera na nadzieję, a nawet może prowadzić do głębszego zrozumienia Boga" - powiedział.

Jak wyjaśnił przeor wspólnoty, europejskie spotkania są za każdym razem przygotowywane w bezpośredniej współpracy z chrześcijanami na miejscu; stroną przyjmującą jest lokalny Kościół. Bracia wspólnoty Taiz, przez kilka miesięcy mieszkają w danym mieście, by przygotować spotkanie wraz z parafianami. Dzięki temu młodzi z całej Europy doświadczą spotkania z lokalnym Kościołem.

"Codziennie rano młodzi będą spotykać się w parafii, gdzie zamieszkają, będą się wspólnie modlić, będą rozmawiać z ludźmi z parafii. Może to ich zachęcić do zaangażowania się po powrocie we własnych lokalnych Kościołach. Potem uczestnicy będą spotykać się na wspólnych modlitwach. W ten sposób uwidoczni się w jakimś stopniu uniwersalizm Kościoła" - powiedział.

Zapytany o okoliczności w których doszło do wyboru miasta organizującego tegoroczne spotkanie, brat Alois powiedział PAP, że młodzież Poznania od dawna zabiegała o to, by odbyło się ono w ich mieście. Z zaproszeniem występowali także m.in. arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański oraz prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

"W naszej pamięci zapisało się przyjęcie, jakie polskie rodziny zgotowały tysiącom młodych uczestniczących w naszych europejskich spotkaniach we Wrocławiu w 1989 i 1995 r. oraz w Warszawie w 1999 r. Rodziny te dzieliły się z młodymi ludźmi z całego kontynentu przede wszystkim swą szczerą wiarą" - dodał.

Brat Alois powiedział, że europejskie spotkania młodych stanowią ważny element w życiu wspólnoty, jest to także znaczny wysiłek, tym bardziej, że od 2006 roku organizuje ona także spotkania poza Europą. Takie spotkania młodych odbyły się już m.in. w Indiach, w Boliwii i Kenii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama