Z okazji 70. rocznicy zamordowania protestanckiego pastora Pawła Schneidera w Buchenwaldzie oraz wybuchu II wojny światowej, w Centrum św. Maksymiliana Kolbego odbyło się sympozjum „Ekumenizm i pojednanie”, poświęcone męczennikom nazizmu.
W spotkaniu zorganizowanym przez Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego i franciszkanów, we współpracy z Centrum Dialogu i Modlitwy, udział wzięło kilkadziesiąt osób. Zdaniem ks. Piotra Cubera OFMConv z Harmęż, inicjatywa sympozjum poświęconego czterem ofiarom obozów koncentracyjnych, przedstawicielom różnych wyznań, było próbą „przetarcia nowych szlaków w dialogu ekumenicznym”.
„Spotkanie uzmysłowiło mi, że płaszczyzną dialogu międzywyznaniowego może być postawa człowieka, który w obliczu totalitarnej machiny próbuje zachować swoje człowieczeństwo, próbuje pozostać chrześcijaninem. Myślę, że to interesująca próba znalezienia wspólnego mianownika we wzajemnym odnoszeniu się do siebie” – podkreśla franciszkanin.
Sympozjum skupiło się na męczeństwie św. Edyty Stein, żydowskiej karmelitanki; pastora Pawła Schneidera, niemieckiego duchownego protestanckiego; św. Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkańskiego kapłana, i prawosławnego księdza św. Grzegorza Peradze.
Sylwetki tych postaci zaprezentowali: syn zamordowanego pastora, Karl Adolf Schneider, prof. Claude Foster z West Chester w USA, ks. Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz ks. Henryk Paprocki – prawosławny duchowny z Warszawy.
Sympozjum rozpoczęło się w piątek 23 października ekumeniczną modlitwą pod pomnikiem ofiar na terenie byłego obozu Birkenau.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.