Około pięć tysięcy maturzystów z całej Polski przystąpi w czwartek do pierwszego w Polsce próbnego egzaminu z matematyki, który przeprowadzony zostanie przez internet. Projekt "E-matura z matematyki" przygotowała Politechnika Łódzka.
Tegoroczni maturzyści będą pierwszym rocznikiem po ponad 25-letniej przerwie, który będzie obowiązkowo zdawał na maturze pisemny egzamin z matematyki.
Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka, projekt uczelni to pierwszy w Polsce i pierwszy na tak dużą skalę w Europie próbny egzamin maturalny z matematyki przeprowadzony drogą elektroniczną. Do udziału w nim zaproszono ok. 5 tysięcy maturzystów z 200 szkół z całej Polski, którzy zasiądą przed komputerami podłączonymi do internetu, by zmierzyć się z "królową nauk". Będzie to swoisty test przed oficjalną próbną maturą z matematyki, która w całej Polsce odbędzie się 3 listopada.
"Nasz egzamin odpowiada poziomowi podstawowemu oficjalnej próbnej matury z matematyki. Chodziło o to, by maturzyści nie musieli się inaczej przygotowywać do obu egzaminów" - powiedziała Chojnacka.
Czwartkowy próbny egzamin rozpocznie się o godz. 9 i potrwa 170 minut. Zadania zrecenzowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną przygotował dr Jacek Stańdo z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki PŁ. 25 z nich to tzw. zadania zamknięte (wybór prawidłowej odpowiedzi z kilku podanych wariantów); kolejne 10 to zadania otwarte.
"Przygotowane przez nas zadania nie odbiegają od standardów, nie wykraczają poza podstawę programową, ale przy ich doborze bardziej patrzyliśmy na takie, które dadzą się zautomatyzować, żeby w przyszłości można było je programować. One były trochę wybierane +pod komputer+" - powiedział PAP dr Stańdo.
Projekt ma na celu pokazanie możliwości wykorzystania technologii informatycznych do egzaminowania i oceniania prac oraz przeprowadzenie badań i analizy takiego sposobu sprawdzania wiedzy i kompetencji uczniów. W ocenie łódzkiego naukowca, w niedalekiej przyszłości taki system mógłby być wykorzystywany np. do przeprowadzania poprawkowych matur dla ograniczonej liczby uczniów czy niektórych egzaminów zawodowych.
"Łatwo będzie znaleźć kilka ośrodków komputerowych w szkołach i wtedy uczniowie mogliby pisać taką maturę. Są też takie zawody, w których kształci się np. tylko ok. tysiąca osób w całym kraju. Dla nich zawodowe egzaminy przeprowadzane elektroniczne mogłyby też powoli wchodzić w życie" - ocenił Stańdo.
Ponieważ egzaminatorem w tym projekcie jest komputer, wymagało to opracowania zaawansowanego oprogramowania, którego autorami są informatycy z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych PŁ. Wyniki próbnej e-matury mają być znane następnego dnia, natomiast każda szkoła uczestnicząca w projekcie otrzyma zadania egzaminacyjne do wykorzystania w pracy dydaktycznej.
Sprzęt komputerowy o wartości 150 tys. zł, który posłuży m.in. do przeprowadzenia egzaminu, sfinansował IBM Polska. Dzięki temu na PŁ powstało Centrum Kompetencyjne IBM, jedyne w Polsce zlokalizowane w uczelni wyższej.
Patronat nad "E-maturą z matematyki" objęli: Ministra Edukacji Narodowej, Centralna Komisja Egzaminacyjnej i Marszałek Województwa Łódzkiego.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.