Reklama

Asteroida ma nazwę

"Żywa" - taką nazwę otrzymała asteroida 66189. Pomysłodawcą jest siedmiolatek Kajetan Jałochowski, który zwyciężył w konkursie "Nazwij swoją asteroidę", organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik. Wyniki rywalizacji ogłoszono we wtorek w Warszawie.

Reklama

Asteroidę odkrył wenezuelski naukowiec Orlando Naranjo. W ramach Międzynarodowego Roku Astronomii zaproponował on dzieciom z różnych krajów świata, by nazywały odkryte przez niego małe planety. Jedną z nich mogły nazwać dzieci z Polski. "Żywa" będzie od tej pory oficjalną nazwą planety, która jest widoczna na porannym niebie w gwiazdozbiorze Lwa, blisko planety Wenus. Pod taką nazwą asteroida zacznie funkcjonować również w atlasach nieba.

Jak powiedziała Aneta Prymaka z Centrum Nauki Kopernik, zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Zgłoszono 120 prac z całej Polski. "Zadaniem uczestników było nie tylko wymyślenie samej nazwy asteroidy, ale również stworzenie historii, która tę nazwę by uzasadniała" - dodała Prymaka.

Dzieci przysyłały zdjęcia, komiksy i tradycyjne opowiadania. "Ich lektura była dla mnie świetną zabawą, a dla jurorów sporym wyzwaniem" - wyjaśniła przedstawicielka CNK.

W filmie przygotowanym z pomocą rodziców przez Kajtka, pierwszoklasistę warszawskiej SP nr 205, "Żywa" to mała asteroida, która uciekała przez cały Kosmos przed deszczem siarkowodorowym. Nie miała jednak mapy i trafiła do naszego Układu Słonecznego. Zwycięzca wyjaśnił, że udział w konkursie i przygotowywanie filmu było dla niego "super zabawą". Najwięcej trudności przysporzyła mu rola narratora opowieści.

Prace dzieci wyróżnionych w konkursie będą prezentowane na stronie Centrum Nauki Kopernik oraz m.in. na stacjach metra.

Jak powiedziała Agata Nowicka - jedna z jurorek konkursu - bardzo dobrze, że nazwanie asteroidy powierzono dzieciom. "O wiele poważniej niż dorośli podchodzą one do zagadnień związanych z astronomią i są bardziej kreatywne" - mówiła Nowicka.

Zaraz po ogłoszeniu wyników konkursu połączono się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Młodzi laureaci mogły przez radio porozmawiać z - przebywającym na Stacji - belgijskim astronautą Frankiem De Winne.

Dzieci chciały wiedzieć m.in.: czy astronauci mogą jeść nożem i widelcem, jak długo ich pożywienie pozostaje świeże bez lodówki i skąd wiedzą, kiedy jest noc i należy spać. Pytały również o problemy, które wynikają z życia bez grawitacji.

Frank De Winne wyjaśniał, że astronauci nie mogą jeść z talerzyków, bo jedzenie sfrunęłoby z ich talerzy. "Wszelkie potrawy są i zamknięte w puszkach i pozbawione wody. Astronauci jadają za pomocą długich łyżeczek" - mówił De Winne. Dodał, że astronauci sami wyznaczają sobie rytm dnia i nocy, poprzez regulację światła.

Wyjaśniał, że osoby przebywające w kosmosie są narażone na osłabienie mięśni i kości, co może być groźne po ich powrocie na Ziemię. Z tego względu ćwiczą regularnie na specjalnym sprzęcie gimnastycznym, który mają na stacji.

Połączenie trwało około 10 minut. Było to 500 połączenie na świecie ze stacją. Po raz drugi z astronautami połączyły się dzieci z Polski. Podczas wtorkowej rozmowy astronauci przebywali nad Australią w odległości 20 tysięcy kilometrów od Ziemi.

Konkurs "Nazwij swoją planetę" był częścią akcji "Niebo nad Warszawą" organizowanej przez Centrum Nauki Kopernik.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama